Propozycje zmian w szkolnictwie w Bielawie
9 stycznia Prezydent RP podpisał dwie ustawy: prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające ustawę prawo oświatowe. Tym samym gimnazja przechodzą właśnie do historii.
Zgodnie z przygotowaną reformą edukacji, w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne.
Zapytaliśmy magistraty w naszym powiecie jak będzie wyglądała zmiana w szkolnictwie na ich terenie. Poniżej odpowiedź pierwszej z gmin.
Oświadczenie Urzędu Miasta Bielawy
W odpowiedzi na pytania, jakie wpłynęły w dniu 13.01.2017 r. w sprawie reformy oświaty w Gminie Bielawa, uprzejmie informuję:
Burmistrz Miasta Bielawa powołał zespół do spraw sieci szkół składający się z przedstawicieli Gminy, dyrektorów jednostek oświatowych, przedstawicieli związków zawodowych oraz radnych Rady Miejskiej.
Przedstawiane rozwiązanie jest propozycją, która zostanie poddana głosowaniu najprawdopodobniej na styczniowej sesji Rady Miejskiej.
Zespół wypracował rozwiązanie, które zakłada funkcjonowanie trzech ośmioletnich szkół podstawowych od 1 września 2017 roku.
Planowane jest połączenie następujących szkół:
1. Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi z Ekologicznym Gimnazjum nr 3
-
Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Juliana Tuwima z Gimnazjum nr 1 im. Zesłańców Sybiru
-
Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi z Gimnazjum nr 2
W celu m.in. minimalizacji kosztów dostosowania budynków do wymagań reformy, planowane jest, aby uczniowie klas VII i VIII odbywali zajęcia edukacyjne w budynkach po byłych gimnazjach. Istotne jest to, że zajęcia prowadzić będą nauczyciele, realizujący je w poprzednich latach (daje to poczucie stabilizacji edukacyjnej dla uczniów i ich opiekunów).
Takie połączenie zabezpiecza pracę dla nauczycieli w najbliższym roku szkolnym.
Komentarze (130)