Pieszyce a reforma szkolnictwa - oświadczenie szkoły
Zgodnie z przygotowaną reformą edukacji, w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne. Jakie więc zmiany w opisywanej kwestii czekają gminę Pieszyce?
Oświadczenie
Gmina Pieszyce jest organem prowadzącym tylko dla jednej szkoły – Szkoły Podstawowej nr 1, w której uczą się uczniowie od klasy pierwszej do szóstej. Z dniem 1 września 2017 r. nasza dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa z mocy prawa, stanie się ośmioletnią szkołą podstawową. W drodze uchwały do dnia 30 listopada 2017 r., którą musimy podjąć, będziemy stwierdzać przekształcenie sześcioletniej w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 1. W naszej sytuacji nie będzie zmian w zakresie ustalania granic obwodów. Tak jak do tej pory obwodem dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieszycach, będzie teren całej naszej gminy. Szkoła posiada dobrą bazę i wyposażenie, jest obiektem bez barier architektonicznych z dostępem wszystkich pomieszczeń do szerokopasmowego Internetu.
W Gminie Pieszyce ponadto funkcjonuje Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi. W jej przypadku organ prowadzący tę szkołę jeżeli nie zamierza prowadzić tej szkoły od roku szkolnego 2017/2018 składa do dnia 31 stycznia 2017 r. do organu wykonawczego jst., który wydał zezwolenie na prowadzenie tej szkoły, zawiadomienie o zamiarze likwidacji tej szkoły z dniem 31 sierpnia 2017 r. W drugim przypadku do dnia 30 czerwca 2017 r. osoba prawna lub fizyczna prowadząca niepubliczną sześcioletnią szkołę podstawową przedkłada organowi jst (Gminie Pieszyce), który dokonał wpisu tej szkoły do ewidencji placówek oświatowych następujące dokumenty: wykaz nauczycieli, przewidzianych do zatrudnienia, statut niepublicznej ośmioletniej szkoły podstawowej, zobowiązanie do przestrzegania wymagań określonych w art. 14 ust. 3 ustawy – Prawo oświatowe oraz zobowiązanie do zapewnienia warunków działania szkoły, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki oraz informację o miejscu prowadzenia szkoły. W przypadku nie przedłożenia dokumentów w terminie dotychczasowa sześcioletnia Szkoła Podstawowa staje się z dniem 1 września 2017 r. niepubliczną ośmioletnią szkołą podstawową, obejmującą strukturą organizacyjną klasy I – VI i ulega likwidacji z dniem 31 sierpnia 2018 r.
Ilu nauczycieli straci lub zyska pracę?
W związku z reformą oświaty, w Szkole Podstawowej nr 1 nie przewidujemy zwolnień nauczycieli lecz ich zatrudnianie. Na pewno od 1 września 2017 r. pracę znajdą nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania chemii, fizyki, biologii i zajęć z zakresu doradztwa zawodowego. Prawdopodobnie będziemy mieli także ofertę pracy dla matematyka i nauczycieli języków obcych, ale szczegółowe możliwości zatrudnienia nauczycieli o tych kwalifikacjach zostaną wskazane w projekcie organizacyjnym szkoły.
Co będzie z Zespołem Szkół w Pieszycach, gdzie jest obecnie gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna?
Organem prowadzącym tej szkoły jest Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie i to Powiat podejmuje decyzje co do kształtu i przyszłości tej placówki. Należy w tym miejscu dodać, iż szkoła jest ważnym elementem pieszyckiej rzeczywistości edukacyjnej i bardzo nam zależy na jej utrzymaniu i funkcjonowaniu.
Dorota Konieczna Enozel
Burmistrz Miasta Pieszyc
Oświadczenie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Pieszycach
Stowarzyszenie Nauczyciele Dzieciom jest organem prowadzącym Niepubliczną Szkołę Podstawową z Oddziałami Przedszkolnymi oraz Niepubliczne Gimnazjum Nr 1 w Pieszycach. Na podstawie zmian ustawowych w zakresie reorganizacji systemu szkolnictwa i na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe oraz ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, do dnia 31 stycznia 2017r. Stowarzyszenie złoży do Burmistrza Miasta i Gminy Pieszyce wniosek o dokonanie zmiany we wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, polegającej na dostosowaniu cyklu kształcenia do obowiązujących od 1 września 2017r. przepisów oświatowych. W przypadku naszej szkoły podstawowej zawarte w ustawie przepisy wprowadzają uproszczony tryb obejmujący jedynie uaktualnienie danych zawartych w ewidencji prowadzonej przez właściwą jednostkę samorządu terytorialnego i tym samym umożliwiają kontynuowanie działalności przez szkołę w ramach nowego ustroju. Prawo dalszego prowadzenia ośmioletniej szkoły podstawowej uzyska każdy dotychczasowy organ prowadzący, który przedstawi do 30 czerwca 2017r. wykaz nauczycieli, statut oraz zobowiązanie do przestrzegania wymagań jakościowych.
Już obecnie w zasobach kadrowych podległych organowi prowadzącemu zatrudnieni są nauczyciele dyplomowani, posiadający kwalifikacje do nauczania biologii, chemii, fizyki i geografii oraz pozostałych przedmiotów w obecnie funkcjonujących planach nauczania szkoły podstawowej.
W przypadku Niepublicznego Gimnazjum Nr 1 nie przewidujemy jego przekształcenia i funkcjonować będzie do 2019 r. do ukończenia edukacji ostatniego rocznika gimnazjalistów.
Organ prowadzący szkołę planuje poszerzyć ofertę edukacyjną dla klasy VII i VIII wprowadzając oddziały dwujęzyczne. Szkoła będzie funkcjonować w przystosowanym i dobrze wyposażonym już budynku, co pozytywnie zostało ocenione przez instytucje opiniujące proces zakładania Niepublicznego Gimnazjum Nr 1 w Pieszycach.
Stowarzyszenie Nauczyciele Dzieciom
Organ prowadzący niepubliczne placówki oświatowe
Przeczytaj komentarze (30)
Komentarze (30)