Piława Górna: jakie plany w sprawie szkół?
We wrześniu nastąpi zmiana systemu edukacji. Jak będzie ona przebiegała w gminie Piława Górna?
Oświadczenie Urzędu Miasta w Piławie Górnej
W świetle obowiązującego nowego prawa oświatowego, pierwsza uchwała o zmianie sieci szkolnej w Gminie Piława Górna zostanie podjęta do końca marca 2017 roku.
Sieć szkolna zostanie dostosowana do obowiązujących przepisów prawa poprzez włączenie oddziałów gimnazjum do szkoły podstawowej.
Obecnie Gmina Piława Górna jest organem prowadzącym dla 3 placówek oświatowych:
1. Przedszkola Publicznego Tęczowa Kraina w Piławie Górnej.
2. Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Piławie Górnej.
3. Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Piławie Górnej.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że reforma wygeneruje zarówno koszty jak i oszczędności. Projektując zmiany w naszej gminie przewidujemy zwiększenie wydatków w związku z wprowadzeniem siódmej klasy szkoły podstawowej w zakresie np. wyposażenia pracowni w pomoce dydaktyczne, zakupu mebli szkolnych czy modernizację pomieszczeń socjalnych.
Będziemy starali się o wsparcie finansowe na te zadania m. in. z rezerwy 0,4 proc. subwencji oświatowej.
Oszczędności powstaną przede wszystkim poprzez zmniejszenie wydatków związanych z użytkowaniem budynku gimnazjum.
Jeśli zdecydujemy się na zmianę sieci szkolnej w naszej gminie od września 2017 roku, będziemy chcieli skorzystać z zaproponowanych przez ustawodawcę rozwiązań systemowych zapewniających przechodzenie nauczycieli ze szkół aktualnie funkcjonujących do szkół tworzonych w ramach nowego systemu. Nauczyciele dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej staną się nauczycielami 8-letniej szkoły podstawowej, natomiast nauczyciele gimnazjum będą mogli znaleźć zatrudnienie w szkole podstawowej przy realizacji założeń podstawy programowej przewidzianej dla klasy VII, a we wrześniu 2018 roku dla klasy VIII.
Każda zmiana niesie ze sobą ryzyko i niepewność. Często jednak bywa tak, że efekty zaskakują pozytywnie najbardziej sceptycznie nastawionych. Ustawodawca uznał, że zmiany są konieczne. Przyjmujemy założenia reformy do realizacji zgodnie z określonym przepisami harmonogramem. Nasza Gmina zawsze inwestowała w każde działanie, skupiające się na rozwoju młodego pokolenia. Kompleks Boisk Sportowych ORLIK, skatepark, zewnętrzna siłownia, place zabaw dla najmłodszych, modernizacja instalacji elektrycznej i LAN w szkole podstawowej, udział szkół w projektach informatycznych, ekologicznych, czy organizacja różnorodnych zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży (sportowych, modelarskich, tanecznych, muzycznych, matematycznych itd.). W tym roku rozpoczęliśmy budowę hali sportowej przy szkole podstawowej. Każdej zmianie podejmowanej w Gminie Piława Górna przyświeca dobro ucznia.
Inspektor ds. Oświaty Urzędu Miasta w Piławie Górnej
Agnieszka Borkowska
Komentarze (10)