Łagiewniki będą miały basen oraz nowe przedszkole i żłobek!
22 marca 2017 roku Wójt Gminy Łagiewniki Janusz Szpot podpisał akt notarialny z Agencją Nieruchomości Rolnych. Umowa dotyczyła nieodpłatnego przekazania własności nieruchomości położonej w miejscowości i gminie Łagiewniki przy ul. Łowieckiej - działki nr 913/95 o powierzchni 4,5158 ha dla Gminy Łagiewniki zgodnie z uchwałą Rady Gminy nr XVI/122/2016 z dnia 28 stycznia 2016 r. o przeznaczeniu tej nieruchomości pod budowę przedszkola i żłobka wraz z infrastrukturą towarzysząca. Starania o pozyskanie wymienionej działki trwały od ponad roku i zostały uwieńczone sukcesem. W latach następnych należy pozyskać środki z zewnątrz oraz zabezpieczyć własne pod budowę tak potrzebnej inwestycji. Gmina nie posiada swoich terenów pod tego typu budowy.
Koncepcja budowy przedszkola, żłobka, sali wielofunkcyjnej i basenu została podzielona na 3 etapy realizacji.
I etap realizacji: Przedszkole – obiekty nr 1; 2; 3; 4 i część galerii – obiekt nr 8 to budowa części w której będzie 6 sal przedszkolnych dla ok. 150 dzieci z całą potrzebną do tego infrastrukturą tj. szatniami, sanitariatami, jadalniami, pomieszczeniami administracyjnymi, kotłownią itp.
II etap realizacji: Żłobek , sala wielofunkcyjna – obiekty nr 5; 7 i część galerii – obiekt nr 8 to jest budowa sali wielofunkcyjnej o wym. wew. ok. 12,0 x 26,0 m, 2 sale żłobkowe na 2 x 24 dzieci z uwzględnieniem w każdej; pomieszczenia sanitariatów, bawialni, jadalni itp.
III etap realizacji: Basen pływacki kryty obiekt nr 6 i część galerii – obiekt nr 8.
Jest to etap budowy basenu pływackiego krytego (5 torów o dł. 1 toru 25,0 m) do nauki pływania dzieci ze żłobka, przedszkola, szkół podstawowych z zapleczem socjalnym, sanitariatami, szatniami, suszarniami i pomieszczeniami technicznym.
W „koncepcji” znajduje się bardzo ciekawa propozycja zagospodarowania terenu:
o Wjazd i wejścia główne na teren zespołu obiektów od strony drogi publicznej gminnej -
ul. Łowiecka;
o Parkingi w północnej części działki od strony dziedzińca kompleksu obiektów. Parking przelotowy dla ok. 50 samochodów osobowych, w tym personelu zespołu obiektów, rodziców dzieci korzystających z przedszkola, żłobka i basenu oraz 2 stanowiska dla autobusów;
o Dziedziniec przed zespołem obiektów wyłożony granitem, miejsca do siedzenia, zieleń ozdobna, choinka – świerk (do dekoracji świątecznych), podświetlenie elewacji całego kompleksu obiektów (led);
o Droga wewnętrzna i p.poż. stanowiąca komunikację do pomieszczeń technicznych (kotłownia, kuchnia boks na śmieci, basen) o szer. 4,0 m i zatokami;
o Plac zabaw dla dzieci z podziałem dla przedszkolaków i dzieci ze żłobka;
o Ogród sensoryczny (wspólny dla przedszkola i żłobka).
Mianem ogrodu sensorycznego określa się kompozycję tak zaprojektowaną, aby bodźce pozawzrokowe były użyte celowo i to w większym natężeniu niż zwykle.
W projekcie ogrodu powstaną miejsca oddziałujące na zmysły właścicieli:
• smak - zioła, ogród warzywny;
• dotyk - rośliny, elementy drewniane i trawnik ziołowy;
• zapach - zapach kwiatów, ziół i krzewów;
• słuch - szum roślin i wody;
• wzrok - barwy roślin ozdobnych.
o Park przyrodniczo – edukacyjny (wspólny dla przedszkola i żłobka).
W parku wyznacza się:
- domek ogrodnika jako magazyn sprzętu i niezbędnych środków do utrzymania parku;
- ścieżki edukacyjne z alejkami szutrowymi, tablicami, opisami i fotografiami poszczególnych nasadzeń i roślinności:
• Drzewa i krzewy owocowe;
• Drzewa i krzewy leśne (liściaste, iglaste i krzewy występujące dziko w naturze);
• Polana – roślinność łąkowa (trawy, kwiaty, zioła);
• Roślinność górska (kosodrzewiny, skalniaki, mchy i porosty)
Całość zmierzać ma do wychowania ekologicznego, poznania otaczającej flory, zrozumienia ochrony przyrody, wykształtowania poczucia związku ze środowiskiem i konieczność jego ochrony przed zaśmiecaniem, dewastacją.
o Oświetlenie całości terenu ledowe;
o Ogrodzenie ogrodowej części zespołu obiektów z bramami i furtkami.
o Monitoring obiektu.
Jest to opracowana koncepcja budowy tak potrzebnej inwestycji w naszej gminie. Będzie to poważne wezwanie dla obecnej i przyszłej władzy Gminy Łagiewniki. Należy teraz wykonać projekt, znaleźć własne środki finansowe a wtedy można szukać zewnętrznych środków finansowych krajowych czy unijnych.
Milowy krok został zrobiony. Jest to efekt dobrej współpracy Rady Gminy Łagiewniki z wójtem Januszem Szpotem i Urzędem Gminy oraz efektywnej pracy pracowników Referatu Budownictwa, którym kieruje Antoni Buczak.
Tadeusz Szot
Komentarze (21)