73. rocznica przemarszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez Pieszyce
W niedzielę, 4. lutego, w kościele pw. św. Jakuba w Pieszycach, została odprawiona Msza święta w intencji wszystkich, polskich żołnierzy walczących w II wojnie światowej. Uczczono także 73. rocznicę przemarszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez Pieszyce. Eucharystii przewodniczył ks. Sławomir Białobrzeski - proboszcz parafii św. Jakuba, a koncelebransem był ks. prałat Edward Dzik - proboszcz parafii św. Antoniego.
Po modlitwie przy pomniku „Żołnierzy września zamęczonym w obozie niemieckim w Pieszycach" wartę honorową wystawiła Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58. Pułku Piechoty Wielkopolskiej (4 psw) a okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyły władze samorządowe Pieszyc i członkowie Stowarzyszenia "Pasjonat".
- W 73. rocznicę przemarszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez Pieszyce rozpoczynamy obchody 100-lecia niepodległości Polski. 73 lata temu, w Święto Matki Bożej Gromnicznej, w kościele świętego Jakuba w Pieszycach, 1000 polskich żołnierzy było na Mszy świętej. Gościli na terenie gminy Pieszyce dwa dni. Nocowali oni w Piskorzowie-Dorotce. Dziś modlimy się za wszystkich naszych żołnierzy ze wszystkich frontów II wojny światowej. "Nie rozdzielamy" krwi polskiej, bo krew żołnierzy polskich jest dla nas jednakowa, czy walczyli na wschodzie czy zachodzie - powiedział Doba.pl Henryk Chojnacki - wiceprezes Stowarzyszenia „PASJONAT” dodając że: na cmentarzu parafii św. Jakuba w Pieszycach jest pochowanych około 45 żołnierzy września. Umarli oni w pieszyckim szpitalu. Dwudziestu znamy z nazwiska. Dwudziestu pięciu jest bezimiennych. Prawdopodobnie w 1974 roku odbyła się ich ekshumacja ale znając podejście z tamtych lat, to odbyła się ona raczej na papierze.
Przypominamy, że w okresie od 27 stycznia do 8 lutego 1945 r. Brygada przeszła m.in. przez Brodziszów, Przedborową, Bielawę, Pieszyce, Piskorzów, Rościszów, Czarny Bór, a następnie dotarło do czeskiego Petersdorfu (obecnie Petrikovca). Był to trudny okres dla żołnierzy Brygady, gdyż byli zmuszeni na daleko idące ustępstwa wobec Niemców. Jednak na początku maja 1945 r. dowództwu Brygady udało się w końcu skontaktować z Amerykanami. Wówczas Brygada mając wreszcie upragnionego sojusznika zaatakowała obóz koncentracyjny w Holiszowie. Uwolniono wówczas 700 więźniarek, w tym 400 Francuzek i 167 Polek, a do niewoli wzięto ok. 200 SS-manów i 15 strażniczek.
Komentarze (66)