Dzień Kobiet i Mężczyzn w Kasztelanii Niemczańskiej [WIDEO]
Z okazji Dnia Kobiet, który był 8 marca oraz Dnia Mężczyzny, który wypada w Polsce 10 marca, Niemczański Ośrodek Kultury przygotował w niedzielę 11 marca uroczystość, która zgromadziła liczną publiczność. Widowisko według scenariusza Renaty Kukuły o tematyce historycznej, ale z nowoczesną oprawą zatytułowane „Miłość i Zazdrość” było premierowym występem nowo powstałego Teatru Kasztelanii Niemczańskiej.
Ta pierwsza produkcja powstała dzięki grupie dzieci, które od stycznia tego roku uczestniczyły w zajęciach NOK podczas ferii zimowych oraz w zajęciach tanecznych breakdance. Uczestnicy zajęć zgodzili się spróbować zagrać w przedstawieniu. Samo zaś przedstawienie opowiada oczywiście o niemczańskiej historii, wydarzeniach z epoki renesansu, z czasów gdy znakomity przedstawiciel piastowskiej dynastii książę Jerzy Brzeski zarządzał Niemczą i tu odbudowywał niemczański zamek. Był to jeden z najwybitniejszych i najpracowitszych władców, przeszedł do historii jako doskonały gospodarz. W spektaklu widzowie zobaczyli najstarszy zachowany widok zamku. Z wydarzeniami budowy zamku związana jest legenda o zabójstwie i krzyżu niemczańskim. Legenda bardzo smutna. Dlatego też w przedstawieniu został napisany epilog, w którym już samo życie podpowiedziało jaki morał i jakie wnioski należałoby wyciągnąć, aby historia i legenda zakończyły się dobrze.
W musicalu wystąpili:
- Księżna Barbara - Malwina Piątek w sukni zgodnej z modą z bufiastymi rękawami i długim do ziemi płaszczem. Malwina, to także autorka układów tanecznych pokazanych w przedstawieniu.
- Książę Jerzy Brzeski - Kacper Botuszan w stroju hiszpańskim, na głowie miał modny wówczas beret z piórem, szubę futrzaną rękawach, krótkie spodnie. Najsolidniejszy uczestnik prób, chłopak bezproblemowy pokazał, że ma charakter księcia.
- Miłka – Karolina Franz piękna, słowiańska dziewczyna, która oczarowała Chwałka i włoskiego muratora Giacoma,
- Chwałko – Bartosz Milak popełnił zbrodnię w afekcie, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło.
- Hania Milak - mieszkanka Niemczy,
- Justyn Rosiński – Giacomo czyli włoski murator kierownik budowy zamku w Niemczy,
- Laura Wielkoszyńska - mieszkanka Niemczy,
- Mateusz Rutkowski – narrator,
- Magda Botuszan - mieszkanka Niemczy,
- Damian Łopaciński – dobosz,
- Amelia Mielnik mieszkanka Niemczy,
- Łukasz Łyczak - murarz czeladnik - budowniczy zamku i znakomity tancerz,
- Magdalena Kielar - mieszkanka Niemczy
- Szymon Słobodziński - strażnik księcia i murarz - czeladnik budowniczy zamku,
- Karolina Włodarczyk - mieszkanka Niemczy,
- Sebastian Kijkowski - murarz i czeladnik, znakomity tancerz.
- Daria Łyczak - mieszkanka Niemczy,
- Patryk Dąbrowski - strażnik księcia,
- Amelia Dojnikowska - dwórka księżnej,
- Kuba Ostrowski - murarz,czeladnik i tancerz,
- Oliwia Szewczyk - dwórka księżnej Barbary,
- Kacper Dąbrowski - strażnik księcia Jerzego,
- Oskar Dąbrowski - herold.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które pomagały społecznie w realizacji przedstawienia. Przede wszystkim Paniom, które pomagały w wprowadzeniu prób i ogarnięciu wszystkich prac są to: Edyta Mielnik, Sandra Słobodzińska, Anna Rutkowska, Marzena Milak i Katarzyna Dąbrowska.
Dekoracje i stroje Towarzystwo Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej
Wykonanie: pałac: Renata Kukuła, wzgórze: Małgorzata Jachimowska, mury: Alicja Malarczyk, Elżbieta Cieleban, krzyż pokutny: Adam Przybytkowski, orzeł: Rada Parafialna, brama: Piotr Mielnik, trony i pomoc przy wianku Marika Wielkoszyńska. Kostiumy: Izabela Woszczyńska, Elżbieta Kijkowska,
Banjolina: Irena Grygorcewicz. Fryzury: Marta Gawlik.
Układy taneczne: Daniel Dużyk instruktor breakdance w NOK i Malwina Piątek.
Obsługa techniczna: Szymon Szymański - informatyk, Milena Mielnik - fotograf, Wiesław Włudarczyk– filmowiec, Robert Rutkowski nagrania filmowe z prób.
Akustyka: Wojciech Niemczykowski
Dodatkowe prace: Adam Przybytkowski oraz Mirosław Zygadło.
Serdeczne podziękowania składamy dla wszystkich rodziców oraz obecnej na każdej próbie pani Basi Terleckiej.
Wręczone zostały własnoręcznie wykonane kwiaty przez dzieci w świetlicach wiejskich w Przerzeczynie – Zdroju pod kierunkiem pani Joanny Śliwki i w Wilkowie Wielkim pani Joanny Szachniewicz. Kwiaty dla Pań przygotował także dyrektor NOK. Chłopcy występujący w przedstawieniu przygotowali kwiatki dla dziewczynek oraz pań organizatorek. Cukierki dla młodych aktorów ufundował burmistrz. Toast na finał opowieści o miłości do utworu Giuseppe Verdiego "Libiamo" podali Adam Przybytkowski oraz Mirosław Słobodziński.
W drugiej części programu wystąpił zespół Grodzianie oraz Janusz Małolepszy.
Mamy nadzieję, że Teatr Kasztelanii Niemczańskiej jeszcze nie raz zachwyci nas nowymi występami.
Tekst: Renata Kukuła
Żródło: www.um.niemcza.pl
fot. D. Laskiewicz
Przeczytaj komentarze (7)
Komentarze (7)