Dzień Kultury Kresowej [WIDEO, FOTO]
W sobotę 16 czerwca 2018 r. Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie pod patronatem Burmistrza Miasta i Starosty Powiatu zorganizowało uroczyste obchody – już po raz dwunasty – Dnia Kultury Kresowej.
Wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odśpiewaniem hymnu rozpoczęły się uroczystości. Kresowianie i zaproszeni goście spotkali się na cmentarzu komunalnym przy pomniku upamiętniającym ofiary ludobójstwa na Kresach. Prowadzący spotkanie powitał serdecznie wszystkich zebranych, w szczególności burmistrza Dariusza Kucharskiego, wicestarostę Marka Pioruna, księdza dziekana Zygmunta Kokoszkę, gen. dyw. WP Jana Kuriatę, prezesa i wiceprezesa Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie Witolda Listowskiego i Tadeusza Nowackiego, prezesów stowarzyszeń kresowych z Kłodzka, Świdnicy, Kędzierzyna – Koźla, Korfantowa, Wrocławia i Zębowic, władze administracyjne i samorządowe Dzierżoniowa, Bielawy, Niemczy i Łagiewnik, przedstawicieli organizacji kombatanckich, radnych, młodzież szkół średnich, poczty sztandarowe oraz wartę honorową wystawioną przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Szpica” w Dzierżoniowie.
Przemówienie okolicznościowe wygłosił prezes Stowarzyszenia, w którym odniósł się do aktualnej sytuacji na Ukrainie i w Polsce, akcentując najbardziej bulwersujące społeczność kresową przykłady zachowań strony ukraińskiej wobec Polaków oraz dziwną i niezrozumiałą postawę rządu – przez milczenie – na te ekscesy i incydenty. Przypomniał, że w roku ubiegłym dokonano na Ukrainie 14 aktów dewastacji, wandalizmu i zniszczeń obiektów pamięci narodowej ważnych dla Polaków. W tym roku „zaledwie” - 4. Winne, jak zwykle – Służby Specjalne Rosji. Prowadzący wystosował też apel do parlamentarzystów okręgu wyborczego za pośrednictwem biur poselskich z prośbą o zainteresowanie i podjęcie stosownych kroków w celu:
-
wznowienia przerwanych prac ekshumacyjnych i godnego pochówku tysięcy polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa
-
zaprzestanie finansowania z kieszeni polskiego podatnika Ukrainy i Związku Ukraińców w Polsce
-
zachowania nowelizacji ustawy o IPN w tym kształcie, w jakim została uchwalona, bowiem dochodzą doniesienia, że nowelizacja ta może być zagrożona.
Po przemówieniu głos zabrali: burmistrz Dariusz Kucharski i prezes Witold Listowski, a następnie Czesław Łyżwa, najstarszy członek Stowarzyszenia, przypomniał przepiękny, wzruszający wiersz pt. „Gorycz modlitwy” Zbigniewa M. Kowalskiego. Wspólną modlitwę w intencji wszystkich niewinnych ofiar zbrodni ludobójstwa kresowego prowadził ks. prałat Zygmunt Kokoszka. Apel pamięci odczytał dowódca warty honorowej kpt Robert Kosek. Po złożeniu wiązanek kwiatów, zapaleniu zniczy i wysłuchaniu „Roty” prowadzący zakończył uroczystości przy pomniku.
W dalszej części obchodów Dnia Kultury Kresowej odprawiona została Msza Św. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w intencji pomordowanych na Kresach, którą celebrował i homilię wygłosił ks. Jarosław Leśniak.
Następnie w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, w sali koncertowej odbyła się „Biesiada Kresowa”, w której wystąpiły chóry i zespoły śpiewacze z terenu powiatu dzierżoniowskiego. W sumie zaprezentowało się dziesięć zespołów, wykonując 43 utwory. Wszystkie zespoły zaprezentowały ciekawy, interesujący i świetnie wykonany repertuar. Prezes Stowarzyszenia dziękując artystom, powiedział: „ Dziękuję Wam przede wszystkim za to, że jesteście z nami, że spontanicznie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie. Dziękuję za chęć dzielenia się z nami tym, co potraficie najlepiej – pięknym śpiewem. Do zobaczenia za rok.”.
Z okazji obchodów wręczone zostały wyróżnienia. Honorowe odznaki „Za Zasługi dla Stowarzyszenia Kresowian” przyznano sześciu działaczom kresowym oraz dwóm osobom aktywnie współpracującym ze Stowarzyszeniem. Otrzymali je: gen. Jan Kuriata i ks. Jarosław Leśniak.
Wszystkim członkom Stowarzyszenia pracującym w komitecie organizacyjnym obchodów, paniom przygotowującym słodkie wypieki oraz pracownikom Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury za pomoc organizacyjną, tą drogą składam serdeczne podziękowania.
Florian Kuriata
Foto.: Doba.pl
Przeczytaj komentarze (48)
Komentarze (48)