Zaskakująca interpretacja przepisów unijnych powodem rezygnacji z funkcji sołtysa
W związku z pojawiającą się informacją o rezygnacji Marcina Pięta z funkcji sołtysa wsi Włóki, nasz portal postanowił spytać się samego zainteresowanego o przyczyny tak zaskakującej decyzji. Poniżej prezentujemy przesłane do naszej redakcji stanowisko byłego już sołtysa Włók.
Oświadczenie Marcina Pięta
Szanowny Panie Redaktorze, Szanowni Państwo,
zgodnie z treścią Uchwały nr 5/2019 Zebrania Wiejskiego wsi Włóki z dnia 23 września 2019 roku stwierdzono wygaśnięcie mojego mandatu sołtysa wsi Włóki na skutek złożonej rezygnacji w dniu 13 września 2019 roku.
Jest to decyzja, która tylko i wyłącznie jest podyktowana kwestiami związanymi z podjęciem przeze mnie pracy jako dyrektora Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Anny Zalewskiej. Wobec tego faktu do Parlamentu Europejskiego musiałem m.in. zgłosić swoje dodatkowe funkcje tj. radnego Rady Powiatu Dzierżoniowskiego oraz sołtysa wsi Włóki. Po wstępnej informacji owe społeczno-samorządowe obowiązki nie godziły w pełnienie wskazanego na wstępie stanowiska pracy. Jednak przed ostatecznym zaakceptowaniem mojej osoby, jeden z urzędników w Brukseli stwierdził, że sołtys „jest wysoką oficjalną funkcją polityczną” i tym samym muszę z niej zrezygnować, bo w innym wypadku moja umowa nie zostanie zaakceptowana. Takie przedstawienie sprawy były dla mnie niezrozumiałe! Na nic zdały się wyjaśnienia mówiące, że jest to funkcja społeczna, a sołectwo jest tylko jednostką pomocniczą gminy i sołtys nie jest nawet zatrudniony na umowę o pracę lub inną formę cywilno-prawną. Dla mnie cała sytuacja wydawała się jednym wielkim nieporozumieniem. Ostatecznie przedstawione argumenty nie zostały uwzględnione i tym samym „zaskakująca interpretacja przepisów unijnych” stała się faktem, co w konsekwencji oznaczało, że byłem zmuszony do rezygnacji z tej funkcji, którą pełniłem przez ostanie 4 lata.
Warto to podkreślić, że przez ten okres czasu jako sołtys wsi Włóki wraz z Radą Sołecką zorganizowaliśmy wiele przedsięwzięć o charakterze kulturalnym i infrastrukturalnym. Do tych najważniejszych cyklicznych zadań kulturalnych, należy wskazać m.in.: wspólne kolędowanie, ferie dla dzieci, Dzień Kobiet, Dzień Seniora, Mikołajki, The Beatles Songs, Bal Wszystkich Świętych, Pikniki Rodzinne na „Gnejsowej Górce”, kontynuację 1-wszo majowego Turnieju o Puchar Sołtysa Włók. W sierpniu 2016 roku współorganizowaliśmy Dożynki Gminne, które były pierwszym takim wydarzeniem w najnowszej historii naszej wsi.
Wyszczególnione inicjatywy i zaangażowana praca przełożyła się na kilka sukcesów w postaci nagród i wyróżnień na forum gminnym i nie tylko. Do tych najważniejszych należy zaliczyć: zagospodarowanie obszaru Gnejsowej Górki, która zostało zauważona przez Państwowy Instytut Geologiczny z Warszawy i wskazywana jako przykład właściwego zagospodarowania terenów poeksploatacyjnych oraz tegoroczne zwycięstwo w konkursie Piękna Wieś Dolnośląska 2019 w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi, której organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Do tego należy wskazać, że 11 marca 2019 roku w Dniu Sołtysa spotkał mnie niezwykły zaszczyt otrzymania z rąk Pawła Hreniaka - Wojewody Dolnośląskiego wyróżnienia za działalność w 2018 roku. Już samo znalezienie się w tak doborowym gronie około 100 nominowanych było dla mnie miłym akcentem, a ostatecznie zajęcie 4 miejsca (ex aequo z 3 innymi osobami) okazało się „małym szokiem”. W tym miejscu pragnę podziękować władzom Urzędu Gminy Dzierżoniów za to zgłoszenie. Natomiast 17 marca 2019 roku w Łowiczu odbył się Ogólnopolski Dzień Sołtysa, który wraz z czterema innymi sołtysami z województwa dolnośląskiego otrzymałem łącznie z ponad 80 innymi sołtysami z obszaru całego kraju, medal z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym wydarzeniu wzięło udział około tysiąc osób na czele z Mateuszem Morawieckim – prezesem Rady Ministrów, który sołtyskom i sołtysom wręczał wspomniane medale.Te nagrody/wyróżnienia nie są tylko i wyłącznie moim sukcesem, ale mają one swoich budowniczych w osobach, które przez ten okres czasu aktywnie mnie wspierały. Dając możliwość wspólnego realizowania kulturalnych i materialnych przedsięwzięć. Jeszcze raz dziękuje z całego serca za Wasz trud. Fundamentem wszystkich naszych działań było zaangażowanie i konsekwencja. Dobrze wiem, że połączenie entuzjazmu z doświadczeniem i kompetencjami dało pożądany efekt.
Korzystając z okazji, chciałbym podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w pracę na rzecz Włók przez ten okres czasu. Zwłaszcza, że może ona czasem godziła w ich obowiązki rodzinne i zawodowe, bo doskonale wiem, że prace społeczne mają to do siebie, że pochłaniają sporo czasu i energii. To, że nie będę pełnił stanowiska sołtysa wsi Włóki nie oznacza całkowitej rezygnacji z pracy na rzecz naszej miejscowości. Wręcz przeciwnie. Wraz z Radą Sołecką mamy swoje pomysły i plany, które będziemy dalej kontynuować! Niedługo kolejne nasze inicjatywy będziemy szerzej prezentować, tylko w moim przypadku w roli radnego Rady Powiatu Dzierżoniowskiego, która ostatecznie została przez brukselskich urzędników zaakceptowana. Dziękuję.
Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami
Marcin Pięt
Komentarze (129)