"Nasza szkoła zostanie zlikwidowana, nie czarujcie nas, decyzje zostały podjęte" [TYLKO U NAS WIDEO, FOTO]
- Bardzo serdecznie witam na pogrzebie. Nasza szkoła nieboszczka cuchnie i bardzo dużo kosztuje utrzymanie zwłok w dobrej kondycji - powiedział Tomasz Wojciechowski, nauczyciel i mieszkaniec Pieszyc dodając że: decyzję zapadły i gdyby było to uczciwie załatwiane, to byśmy o tym rozmawiali dużo wcześniej. Trudno dziwić się że jest problem skoro przez ileś lat doprowadzało się szkołę do ruiny i otwierano takie same kierunki w innych szkołach(...) Chciałbym pogratulować pani burmistrz, całej Radzie Miejskiej, całej Radzie Powiatu, że przechodzicie do historii jako grabarze szkoły, która ma 72 lata.
18 listopada w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące organizacji oświaty w Pieszycach z udziałem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka.
Na początku dyskusji Alicja Hromada – dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie przedstawiła aktualną sytuację Zespołu Szkół w Pieszycach. Poinformowano zebranych, że w trzypiętrowym budynku szkoły, dysponującym między innymi 12 klasopracowniami, halą sportową, siłownią i boiskami, uczy się 86 uczniów. Dla porównania w roku szkolnym 2011/2012 szkoła liczyła 414 uczniów, przy czym trzon szkoły stanowili uczniowie gimnazjum. Ponadto Zespół Szkół w Pieszycach, jako jedyna placówka w powiecie, nie dokonał w tym roku szkolnym pełnego naboru do technikum, mimo podwójnego rocznika. Trudna sytuacja szkoły ma negatywny wpływ na jej koszty utrzymania. Tylko w 2018 roku powiat dzierżoniowski dołożył z własnego budżetu do subwencji oświatowej przeznaczonej na prowadzenie Zespołu Szkół w Pieszycach 895 tysięcy złotych.
Dlatego Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie proponuje likwidację szkoły z uwzględnieniem praw uczniów do kształcenia w tych samych kierunkach tj. technik hotelarstwa żywności w Zespole Szkół nr 2 w Dzierżoniowie oraz technik spedytor w Zespole Szkół nr 3 w Dzierżoniowie. Gwarantuje zatrudnienie dla wszystkich nauczycieli, którzy do końca roku szkolnego 2019/2020 nie nabędą praw emerytalnych oraz prawa do świadczenia rekompensacyjnego w szkołach prowadzonych przez powiat dzierżoniowski ewentualnie w jednostkach oświatowych gminy Pieszyce. Nastąpi również przekazanie obiektów szkolnych na rzecz gminy Pieszyce.
- Nasza szkoła zostanie zlikwidowana, nie czarujcie nas, decyzje zostały podjęte. Traktujmy się poważnie. Szkoda, że wcześniej Starostwo nic nie zrobiło, bo przecież wiadomo było, że gimnazjum zostanie zlikwidowane. To nie była decyzja nagła. Były propozycje powołania innych kierunków i zostały odrzucone - stwierdził pieszyczanin Dariusz Ostrowski.
Wszystko wskazuje na to, że miasto i powiat porozumiały się. Jest obopólna zgoda, by Zespół Szkół został zlikwidowany, powiat nie będzie generował strat finansowych, a Pieszyce zyskają nowe budynki oświatowe. Obecnie Szkoła Podstawowa nr 1 w Pieszycach boryka się z problemami lokalowymi i pracuje na dwie zmiany, co jest uciążliwe zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów.
Jest jedno "ale". Dolnośląski Kurator Oświaty może negatywnie zaopiniować likwidację szkoły, a taka decyzja kuratorium jest wiążąca dla powiatu i będzie oznaczała dalsze funkcjonowanie szkoły średniej.
- Chciałbym powiadomić, że decyzję w formie uchwały podejmuje organ stanowiący, w tym przypadku Rada Powiatu Dzierżoniowskiego, która jeszcze nie głosowała. Zgodnie z przepisami oświatowymi Rada ta ma czas do końca lutego. My, chwalić Boga, mamy połowę listopada. Więc jest jeszcze dobry czas, żeby się sto razy zastanowić nad likwidacją. Chce przez to powiedzieć, że "mleko się nie rozlało", i że możliwe są różne warianty - mówił Roman Kowalczyk.
Dolnośląski Kurator Oświaty wskazał trzy możliwe drogi wynikające z opisywanej konwersacji. Pierwszą z nich jest likwidacja szkoły. Drugim rozwiązaniem byłoby wygaszenie szkoły i dokończenie trwającego etapu edukacji wraz z najstarszymi klasami szkoły podstawowej. Trzecia wersja polegałaby na tym, że w budynkach przy ul. Mickiewicza byłoby pięć oddziałów techników (jedna klasa w każdym roczniku) i klasy starsze szkoły podstawowej. Które rozwiązanie organizacyjne zostanie wybrane, o tym muszą porozmawiać szczerze lokalni samorządowcy.
OBEJRZYJ WIDEO - WIĘKSZOŚĆ FRAGMENTÓW DEBATY.
Przeczytaj komentarze (265)
Komentarze (265)