"Nie ma szans na to, żeby w szkole w Jaźwinie zrobić coś więcej i coś lepiej" [ZOBACZ WIDEO, FOTO]
- Decyzje podejmowane przez samorządy o zamiarze likwidacji szkoły nie są fanaberią, nie są złośliwością, tylko skutkiem analizy sytuacji i twardych konieczności demograficzno-ekonomicznych. Uczniów jest bardzo mało, to skłania samorządowców po odpowiednich przeliczeniach do decyzji aby szkołę likwidować. Z drugiej strony stoją poważne argumenty, że oprócz ekonomii liczy się jeszcze kapitał społeczny, czyli to, co szkoła wnosi do lokalnej społeczności. Rolą kuratorów jest to wszystko zbilansować, dobrze się zastanowić, zważyć argumenty - powiedział Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty dodając, że: mam tu poważny dylemat, serce mi trochę "pęka". Do tej pory prawie zawsze staliśmy murem za małymi szkołami. Natomiast poważnym kłopotem jest tutaj demografia. Jeżeli w klasie pierwszej mamy cztery osoby, w klasie drugiej cztery osoby, w klasie trzeciej mamy pięć osób, urodzenia "leżą" i liczba mieszkańców miejscowości spada, to jest pytanie o perspektywę. Państwo będziecie o tym rozstrzygać, przede wszystkim ci, którzy otrzymali mandat społeczny. Radni jako organ stanowiący będą decydować o tym, czy szkoła ma dalej istnieć.
9 grudnia odbyło się spotkanie dotyczące likwidacji Szkoły Podstawowej w Jaźwinie. W debacie wziął udział Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, wójt Łagiewnik Jarosław Tyniec, radni Rady Gminy Łagiewniki, nauczyciele i mieszkańcy.
Na początku wszystkim zebranym przedstawiono analizę funkcjonowania placówek oświatowych w gminie Łagiewniki. Anna Gaweł - Inspektor ds. Oświaty i Polityki Społecznej poinformowała, że na podległym im terenie funkcjonują cztery jednostki oświatowe tj. Przedszkole Publiczne "Na Akacjowym Wzgórzu" w Łagiewnikach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łagiewnikach, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Olesznej i Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Jaźwinie.
W Szkole Podstawowej w Łagiewnikach jest 352 uczniów w 17 oddziałach szkolnych, w tym 6 oddziałów to klasy sportowe. Jest tam również 25 dzieci w 1 oddziale przedszkolnym. Natomiast w Szkole Podstawowej w Olesznej jest 136 uczniów w 8 oddziałach, a w 1 oddziale przedszkolnym przebywa 22 dzieci. Najgorsza sytuacja z liczbą uczniów jest w Szkole Podstawowej w Jaźwinie, gdzie jest ich 55. Roczny koszt utrzymania jednego utrzymania wynosi tam blisko 26 000 zł, gdzie w Olesznej i Łagiewnikach około 13 000 zł.
Władze Łagiewnik zostały postawione przed trudną decyzją, aby uniknąć niegospodarności muszą zlikwidować Szkołę Podstawową w Jaźwinie. W zamian oferują utrzymanie 25 osobowego oddziału przedszkolnego, przeniesienie do budynku szkoły biblioteki z czytelnią, stworzenie zaplecza dla działalności Koła Gospodyń Wiejskich i miejsca spotkań dla OSP, klubu sportowego, stowarzyszeń oraz kół zainteresowań. W planach przewidziano także doposażenie i rozszerzenie działalności świetlicy środowiskowej.
- Nie ma szans na to, żeby w szkole w Jaźwinie zrobić coś więcej i coś lepiej. Powinniśmy postawić na edukację i stworzyć dzieciom warunki, które pozwolą rozwijać im się na każdej przestrzeni - mówiła Barbara Dorużyńska, dyrektor SP Jaźwina.
- Pani dyrektor, kiedy otwierała i zamykała rok szkolny nigdy nie dała informacji, że coś się dzieje. Nie przekazała, że zróbmy coś, postarajmy się bo mamy problem w szkole - ripostowała jedna z mieszkanek Jaźwiny.
Rodzice w znacznej większości stwierdzili, że kłopoty szkoły spowodował brak transportu dla osób z innych miejscowości gminy Łagiewniki.
- Jak nie ma dojazdu, to jak dzieci mają uczęszczać do szkoły w Jaźwinie. Chcieliśmy się złożyć na dojazdy, później wójt wymyślił, że przystanki są nieubezpieczone, to mówię dam na ubezpieczenie jak trzeba. To nie. Gmina dążyła do tego, żeby rodzice zabierali dzieci. Dlaczego gmina nie pomogła tej szkole? - pytał obecny na sali mężczyzna.
W trakcie dyskusji padł pomysł, by mieszkańcy Jaźwiny wzięli odpowiedzialność w swoje ręce i założyli stowarzyszenie, które poprowadzi szkołę. Tylko, że takie rozwiązanie ma małą szansę na realizację.
Dolnośląski Kurator Oświaty podsumowując swoją wizytę w gminie Łagiewniki zaznaczył, że szkoła w Łagiewnikach jest bardzo dobrze wyposażona, a warunki w Jaźwinie są dużo skromniejsze. Z jego punktu widzenia z rozmowy z lokalną społecznością wyłoniło się kilka wariantów.
- Wariant pierwszy jest taki, że radni po wysłuchaniu argumentów uchwalą likwidację szkoły. Drugi wariant może oznaczać, że radni się zastanowią i przedłużą działalność szkoły o rok. Wariant trzeci o którym dziś mówiliśmy, że lokalna społeczność, szczególnie nauczyciele zorganizują tutaj szkołę społeczną i zmierzą się jak radni oraz wójt z finansami, otrzymując pieniądze, które należą się średnio na jednego ucznia - rzekł Roman Kowalczyk.
Na koniec wójt Łagiewniki podziękował wszystkim za spotkanie i zachęcał do dalszych konsultacji.
Komentarze (79)