Na rowerze przez gminę Dzierżoniów
Gmina Dzierżoniów to podgórska okolica, która rozciąga się od malowniczych Gór Sowich, poprzez pełne przyrodniczych skarbów Wzgórza Kiełczyńskie, aż po tajemniczy Masyw Ślęży. Nasze tereny są wyjątkowo atrakcyjne dla rowerzystów - dlatego ruszamy z nowym cyklem: "Na rowerze przez gminę Dzierżoniów". Przygotowaliśmy dla Państwa trasę rowerową, która pozwoli nie tylko aktywnie spędzić jeden z weekendowych dni, ale i dowiedzieć się kilku ciekawostek o naszym regionie.
Trasę rozpoczynamy na parkingu pod Urzędem Gminy Dzierżoniów przy ul. Piastowskiej 1. Z parkingu wyjeżdżamy w prawo na ul. Piastowską i kierujemy się do Ronda Kresów II Rzeczypospolitej (obok Intermarche). Opuszczamy rondo na drugim zjeździe. Jedziemy prosto i dojeżdżamy do Ronda Żołnierzy Wyklętych. Z ronda zjeżdżamy w ul. Szpitalną, którą jedziemy prosto, a następnie skręcamy w lewo w ul. Cichą i obieramy kierunek na Niemczę.
Pokonujemy ok. 4 km i dojeżdżamy do Dobrocina - Wsi Bajek i Legend. Pierwszy przystanek to "Zakątek zaczarowanego ołówka" przy zabytkowym Kościele pw. św. Piotra i Pawła. Świątynia została zbudowana w XIV w. Wewnątrz znajduje się cenny ołtarz przypisywany Mistrzowi Figur Lubińskich, przemalowany przez ewangelików w 1588 r. Na uwagę zasługuje również kamienna, XVII-wieczna chrzcielnica oraz zespół nagrobków z lat 1543-1721. Kościół wraz z dawnym cmentarzem otoczony jest XVI-wiecznym kamiennym murem. Świątynię można obejrzeć po wcześniejszym kontakcie z sołtys Dobrocina Grażyną Ziernik (nr tel.: 785 191 205).
Z kolei "Zakątek zaczarowanego ołówka" to wizytówka miejscowości. Głównymi bohaterami oferty Dobrocina są od kilku lat postacie z bajek i legend. Stowarzyszenie "Dobrocin - Wieś XXI wieku" kilkukrotnie organizowało plener rzeźbiarski, dzięki któremu wieś wzbogaciła się o rzeźby przedstawiające bajkowych bohaterów. W minionym czasie mieszkańcy zakupili też fotościanki z postaciami z bajek. Wszystko to, wraz z piękną roślinnością, znajdziemy w "Zakątku".
Chcąc kontynuować wycieczkę, obieramy kierunek w prawo - mijamy dobrociński "Skwerek na rozdrożu" (tam możemy zobaczyć kolejne fotościanki) i na rozwidleniu lekko skręcamy w lewo, kierując się w stronę Roztocznika. Po ok. 300 m docieramy do kolejnego przystanku - Centrum Kulturalno-Rekreacyjno-Oświatowego w Dobrocinie. Na miejscu możemy skorzystać z siłowni plenerowej, a także obejrzeć nowe boisko sportowe oraz kolejne bajkowe rzeźby.
Z Centrum wyjeżdżamy drogą transportu rolnego, która umiejscowiona jest w połowie boiska sportowego. Po kilkuset metrach skręcamy w lewo, dojeżdżając do drogi powiatowej nr 3012D i skręcamy w prawo, kierując się na Uciechów. Przejeżdżamy prosto przez drogę wojewódzką nr 384 (nowa obwodnica) i wjeżdżamy do Uciechowa. Docieramy do pierwszego skrzyżowania - tam jedziemy prosto i po lewej stronie mijamy "Skwerek Osadników" oraz pole do minigolfa.
Po kilkuset metrach po prawej stronie mijamy sklep spożywczy i kawiarnię. Następnie wjeżdżamy w prawo w ul. Sportową. Po ok. 200 m dojeżdżamy do Centrum Kulturalno-Sportowego w Uciechowie, przy którym zlokalizowany jest urokliwy "Park pod uciechowską lipą". Można tam odpocząć w cieniu drzew, podziwiając piękne widoki na Ślężę.
Wyjeżdżamy z parku (w prawo) i ul. Sportową dojeżdżamy do drogi powiatowej, gdzie ponownie skręcamy w prawo (kierunek na Jaźwinę). Po ok. 300-400 m zjeżdżamy w lewo na drogę transportu rolnego (ul. Wylotowa). Po kolejnych 200 m ponownie skręcamy w lewo, kierując się do Włók.
Po niecałych 3 km dojeżdżamy do drogi powiatowej nr 3009D i kierujemy się w stronę Dzierżoniowa. Na końcu miejscowości skręcamy w lewo w drogę szutrową, która doprowadzi nas bezpośrednio do naszej lokalnej perełki - Gnejsów we Włókach. To nieczynny poniemiecki kamieniołom, który chroniony jest jako pomnik przyrody nieożywionej. Miejsce jest szczególnie cenne przyrodniczo. Na początku 2016 roku rozpoczęły się intensywne prace zmierzające do przywrócenia temu miejscu jego unikatowego charakteru. Równolegle trwały prace nad stworzeniem optymalnej koncepcji zagospodarowania "Gnejsów". Pomocą w ich opracowaniu służyli m.in. studenci z Chin oraz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Obecnie teren ten jest jednym z głównych miejsc organizacji sołeckich inicjatyw.
Wyjeżdżamy z Gnejsów i wracamy do Dzierżoniowa - dojeżdżamy do ronda Polskiego Państwa Podziemnego i skręcamy na trzecim zjeździe w ul. Piastowską. Jedziemy prosto, dojeżdżamy do Ronda Gruzińskiego, które opuszczamy na drugim zjeździe. Po ok. 200 m docieramy do Urzędu Gminy Dzierżoniów - miejsca rozpoczęcia naszej wyprawy.
Ta i kolejne planowane trasy dostępne będą w zakładce "Dla Turysty".
Dystans: 19,1 km
Stopień trudności: łatwy
Zobacz trasę w Traseo
UG Dzierżoniów
Przeczytaj komentarze (23)
Komentarze (23)