Zamalowano malowidło przed wizytą premiera w Niemczy. Jest decyzja konserwatora zabytków!
W lutym 2020 r. w związku z wizytą premiera Mateusza Morawieckiego władze Niemczy postanowiły odświeżyć Salę Rycerską w ratuszu. Przy okazji zamalowano malowidło upamiętniające gród Niemczy, który w 1017 r. zatrzymał dwunastotysięczną nawałnicę wojsk niemieckich, czeskich i lutyckich.
- Sala posiedzeń została odmalowana w ramach bieżącej konserwacji. Malowidło ścienne nie zostało wpisane do rejestru zabytków, a jego zamalowanie nie zostało uzgodnione z konserwatorem. Czy było to dzieło sztuki? O malarzu Marku de Gach informacji w internecie znaleźć nie sposób… Ale jeśli w oczach mieszkańców dzieła tego artysty są tak cenne, to czy ktoś wie, dlaczego jego drugie dzieło, które za poprzedniej władzy, wisiało do roku 2017 na półpiętrze korytarza naszego Ratusza, leży zapomniane i zakurzone w garażu? - informował Doba.pl Jarosław Węgłowski, burmistrz Niemczy.
Działania burmistrza Niemczy zbulwersowały radnych, którzy poruszyli temat przeprowadzonego remontu przed sesją 11 lutego br.
- Kto zdecydował o zamalowaniu fresków na ścianie - pytała radna Wiesława Kajrys.
- Freski były w takiej kondycji, że trzeba było to wszystko odnowić - odpowiadał burmistrz.
- Ale nie są odnowione, tylko zamalowane - ripostowała radna.
- Zostały odnowione na zasadzie zamalowania - stwierdził burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski.
- Ten fresk był freskiem zabytkowym. To jest złamanie prawa. To jest złamanie ustawy o ochronie zabytków - zaznaczyła Wiesława Kajrys.
W tym samym miesiącu do Delegatury w Wałbrzychu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wpłynęło zawiadomienie Wiesławy Kajrys, przewodniczącej Komisji Infrastruktury Społecznej i Spraw Obywatelskich Rady Miasta i Gminy Niemcza o pomalowaniu ścian Sali Rycerskiej i zamalowaniu malowidła przedstawiającego scenę bitwy obrony grodu Niemcza.
Na gruncie niniejszej sprawy ustalono, że malowidło zostało wykonane w 1971 r. na zlecenie Miejskiej Rady Narodowej w Niemczy, a jego autorem jest Mark de Gache. W czerwcu po przeprowadzeniu oględzin konserwator zabytków wszczął z urzędu postępowanie w tej sprawie i wezwał gminę Niemcza do złożenia wyjaśnień. Dodatkowo poproszono Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego o ocenę wartości historycznych, artystycznych i naukowych malowidła. W lipcu gmina Niemcza przekazała ekspertyzę wskazującą technikę wykonania malowidła i metodę jego odsłonięcia.
Ostatecznie okazało się że konserwator zabytków wydał decyzję zobowiązującą gminę Niemcza do usunięcia wtórnej warstwy malarskiej wykonanej w obrębie malowidła i jego konserwacje. Czas na wykonanie prac został wyznaczony do 30 czerwca 2021 r. Sprawa nie jest jednak zamknięta, bowiem gmina Niemcza odwołała się od decyzji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tematu wrócimy.
Czytaj: Zamalowano fresk przez wizytę premiera w Niemczy. oraz Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Niemczę
Przeczytaj komentarze (106)
Komentarze (106)