Powstanie nowy park handlowy w Dzierżoniowie
Do końca przyszłego roku na terenach byłego dworca PKS przy ul. Prochowej w Dzierżoniowie ma powstać nowe centrum handlowe. Jako dodatkowe atuty inwestor wymienia zagospodarowanie południowej części miasta i bliskość starówki.
- Projektujemy obiekt handlowo-usługowy przeznaczony do sprawnych, wygodnych zakupów, z dużym parkingiem, z którego bezpośrednio wchodzi się do sklepów i punktów usługowych - informuje Piotr Wisłocki, członek zarządu firmy Retail Partners z Warszawy.
Park handlowy powstanie przy ul. Prochowej na terenach byłego dworca PKS
Jedna kondygnacja ma być dostępna od ulicy Prochowej, drugi poziom będzie znajdował się na wysokości marketu Netto. Na obu poziomach funkcjonować mają parkingi, łącznie na około 130-150 miejsc postojowych. Przewidywana powierzchnia handlowa - 8000 m2. Liczba najemców będzie zależała od powierzchni niezbędnych dla poszczególnych sklepów. Na pewno będzie to kilkanaście sklepów i miejsc usługowych. Na tym etapie w centrum handlowym winda nie jest przewidziana. Zaplanowano osobne wejścia do każdego z lokali, bezpośrednio z parkingów.
Dlaczego firmę zainteresowała ta lokalizacja?
- Działka jest specyficzna, z uwagi na różnicę poziomów między nią a ulicą Prochową. Uznajemy to za atut nieruchomości. Chcemy stworzyć ciekawy obiekt, wkomponowany w otoczenie, który będzie miał tak naprawdę dwa poziomy „zero”. Naszym zdaniem ta strona Dzierżoniowa jest zdecydowanie niedowartościowana pod względem nasycenia powierzchnią handlową. Obiekty handlowe, które znajdują się w okolicy ul. Diorowskiej nie zaspokajają potrzeb mieszkańców południowej strony miasta i mieszkańców Bielawy. Sąsiedztwo starówki również nie jest bez znaczenia. Dzierżoniowska starówka w perspektywie kilku lat będzie miejscem generującym duży ruch turystyczny, wymagający nowoczesnej powierzchni handlowej i usługowej. Należy zauważyć, że jest jednocześnie bardzo dobrze skomunikowana – co jest jednym z zasadniczych warunków zrealizowania tego typu inwestycji – wyjaśnia Piotr Wisłocki.
W nowym parku handlowym nie będzie wspólnych ciągów komunikacyjnych
Osiem lat temu miała powstać w tym miejscu Galeria Dzierżoniów. W dwupoziomowym obiekcie planowano otwarcie 25 sklepów i punktów usługowych oraz gastronomicznych. Inwestorem było Biuro Inwestycji Kapitałowych SA z siedzibą w Krakowie.
Projekt Galerii Dzierżoniów sprzed ośmiu lat
- Typowe galerie handlowe, z dużą ilością części wspólnych, korytarzy są coraz mniej lubiane. Nasze doświadczenia, ale też badania i dodatkowo obserwacje związane z pandemią Covid-19 wskazują na to, że ludzie coraz bardziej szanują swój czas. Nie chcą wchodzić do wnętrza galerii i krążyć po niej. Większość klientów wie, do jakiego sklepu chce się udać. Tendencję taką dostrzegają również najemcy, którzy coraz mniej chętnie wynajmują powierzchnie w galeriach handlowych na rzecz obiektów typu „convenience”, gdzie liczy się wygoda i możliwość szybkiego zrobienia zakupów. Wcześniejszy projekt zakładał realizację typowej galerii handlowej i to między innymi, naszym zdaniem, zdecydowało o problemach z komercjalizacją i przyczyniło się do niezrealizowania inwestycji. Postanowiliśmy zmodyfikować ten koncept i zbliżyć projekt do obiektu o charakterze retail parku. Projekt nie będzie bardziej ekonomiczny od strony kosztów, natomiast będzie bardziej przyjazny dla użytkowników – deklaruje Piotr Wisłocki.
Inwestycja jest na etapie uzgodnień. Firma stara się dojść do porozumienia z operatorami ogólnopolskimi, którzy są w stanie zapewnić inwestycji najem większości powierzchni.
- Dopiero po ułożeniu kluczowych najemców rozpoczną się rozmowy z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy i tak z reguły na etapie przed rozpoczęciem inwestycji nie są zainteresowani deklarowaniem w niej udziału. Jest jeszcze za wcześnie, żeby wskazywać konkretne marki, szczególnie że jedni najemcy wykluczają innych, a rozmowy prowadzimy bardzo szeroko. Nie chcemy być posądzani o wywieranie presji na najemców, ale nie mamy jakichkolwiek obaw co do skomercjalizowania powierzchni. Na pewno mocno będą reprezentowane marki modowe, sportowe i artykuły "dla domu" i w dużym stopniu nie są to sieci, które już mają w Dzierżoniowie swoje sklepy. Bardzo zaawansowane rozmowy prowadzone są z siecią fast foodów. Jednocześnie nie wyobrażamy sobie, żeby mogło zabraknąć w obiekcie lokalnych przedsiębiorców – piekarnia, cukiernia, kawiarnia, restauracja czy lokalne sklepy - jeśli tylko będą chętni – na pewno będzie dla nich miejsce. Sąsiedztwo starego miasta i łatwa z nim komunikacja przez ul. Prochową wręcz wymusza tego typu usługi, jeśli obiekt ma być komplementarny i spełniać swoje funkcje, polegające na kompleksowym zaspokojeniu potrzeb mieszkańców i turystów – wyjaśnia przedstawiciel inwestora.
W ramach inwestycji przy ul. Prochowej warszawska firma wyremontuje mur oporowy
Jednocześnie z rozpoczęciem inwestycji mają ruszyć prace związane z remontem uszkodzonego i zabezpieczonego podporami muru oporowego. Mur jest własnością firmy budującej centrum handlowe.
- Remont muru i modernizacja ul. Prochowej są ze sobą sprzężone. Inwestor zadeklarował przystąpienie do prac jesienią tego roku, więc miasto będzie mogło także wreszcie równolegle ruszyć z modernizacją ul. Prochowej. Ze względów technologicznych trzeba rozebrać mur i nawierzchnię ulicy. Jesteśmy na etapie projektowania. Planujemy remont od ul. Batalionów Chłopskich do ronda przy synagodze, a ulica Prochowa ponownie będzie dwukierunkowa - mówi burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.
Aneta Pudło-Kuriata
Przeczytaj komentarze (81)
Komentarze (81)