Oględziny w kopalni
Dyrektor Tomasz Buczyński towarzyszył radnym podczas wizji lokalnej zorganizowanej w ramach połączonych komisji rady miejskiej.
Wizja lokalna 15 czerwca trwała przeszło 2 godziny. Radni zjechali busami na dno wyrobiska, gdzie z naturalnego zbiornika pompa pobiera wodę do zraszania. Awaria tego urządzenia wywołała emisję pyłu 8 czerwca. Wizytujący, krok po kroku poznawali system zapobiegający pyleniu.
Drogę na dole wyrobiska polewa wodą cysterna kursująca w obydwie strony. Wyższe odcinki trasy, którą ciężarówki wywożą urobek, spryskują liczne zraszacze. Kruszywo wpadające do kruszarki wstępnej zrasza armatka wodna. Co ważne, sporą część procesu przetwarzania kamienia wykonują urządzenia zamknięte w halach, to jest przenośniki i taśmociągi.
Zraszacze spryskują też miejsca dużego nasilenia ruchu i odcinek drogi wyjazdowej wyłożonej betonową nawierzchnią. Budowa wewnętrznych dróg betonowych na terenie zakładu przeróbczego to kolejna z inwestycji wykonywanych w bieżącym roku, której celem jest redukcja pylenia.
- Wody nam tu nie brakuje - podkreślał dyrektor Tomasz Buczyński i tłumaczył. - Gdybyśmy nie stosowali zabezpieczeń, nie mielibyśmy chętnych do pracy. Firma, która zatrudnia ponad 150 osób, planuje kolejne inwestycje zabezpieczające przed emisją pyłu. Zamierza choćby wymienić szybko przecierające się kominy na trwalsze i skuteczniejsze rękawy. Ponadto kolejną planowaną inwestycją jest pokrycie hałd drobnego kruszywa specjalną mieszanką na bazie celulozy, a dróg wewnętrznych na wyrobisku żelem na bazie folii biodegradowalnej.
- Mieszkańców Piławy Górnej najbardziej interesuje, żeby pylenie w mieście było możliwie jak najmniejsze - stwierdzili radni i wnikliwie będą się przyglądać sprawie.
UM Piława Górna
Przeczytaj komentarze (16)
Komentarze (16)