Smród w Dzierżoniowie i Bielawie - działania WIOŚ i UMWD
Mieszkańcy Dzierżoniowa i Bielawy informują, że nieprzyjemny zapach dalej jest wyczuwalny w ich miejscowościach. Zgodnie z zapowiedzią zapytaliśmy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska co ustalono w tej kwestii od 2020 r. i czy instytucje te otrzymywały sygnały od lokalnej społeczności. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi oświadczeniami.
Oświadczenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
W odpowiedzi na przesłane pytania dziennikarskie związane z uciążliwościami zapachowymi występującymi na terenie Dzierżoniowa i Bielawy, poniżej wyjaśniam w zakresie działań WIOŚ.
Wnioski interwencyjne od mieszkańców Bielawy i Dzierżoniowa dotyczące uciążliwości zapachowych na terenie ww. miejscowości były zgłaszane do Delegatury WIOŚ w Wałbrzychu w sierpniu 2020 r. Najczęściej wskazywanym wówczas źródłem odorów była instalacja przetwarzająca odpady.
W związku z powyższym w dniach 24.08 - 14.09.2020 r. inspektorzy Delegatury WIOŚ we Wrocławiu przeprowadzili kontrolę tejże instalacji. Przed rozpoczęciem kontroli przeprowadzono szereg czynności, mających na celu rozpoznanie uciążliwości zapachowych na terenie Bielawy, w tym w różnych porach doby.
Kontrola nie potwierdziła jednoznacznie, że kontrolowany obiekt jest źródłem zgłaszanych uciążliwości. Jednakże w wystąpieniu pokontrolnym kierowanym do Marszałka Województwa Dolnośląskiego wskazano, aby stosowane urządzenia do dezodoryzacji odorów, były uwzględnione w prowadzonym postępowaniu przez Marszałka WD w sprawie zmiany pozwolenia zintegrowanego. Do chwili obecnej postępowanie dot. zmiany pozwolenia nie zakończyło się.
Z uwagi na ustalenia wykonanej kontroli podjęto decyzję o przeprowadzeniu kontroli dwóch innych instalacji zlokalizowanych w Dzierżoniowie i w Bielawie (które mogłyby być ewentualnym źródłem uciążliwości zapachowych). Kontrole przeprowadzone w dniach: 5.10 - 10.11.2020 r., 24.08 - 11.09.2020 r. nie wykazały nieprawidłowości i nie potwierdziły również uciążliwości zapachowych.
Ponadto, 14 grudnia zarówno do Burmistrza Bielawy jak i Burmistrza Dzierżoniowa wystąpiliśmy o przeprowadzenie ankiety oceny uciążliwości zapachowej wśród mieszkańców. Jednocześnie WIOŚ przesłał formularze ankiety do rozdysponowania mieszkańcom. Otrzymaliśmy wypełnione formularze od Burmistrzów: Dzierżoniowa i Bielawy. Ankiety zostaną przeanalizowane przez inspektorów Delegatury WIOŚ w Wałbrzychu, a następnie odpowiednio wykorzystane w trakcie planowanej kontroli.
W 2021 r. problem uciążliwości zapachowych na tym terenie ponownie był zgłaszany. W związku z czym, planowane jest przeprowadzenie kontroli w zakładzie wskazywanym jako powodujący tę uciążliwość.
Planowana kontrola poprzedzona jest czynnościami przygotowawczymi oraz rozpoznaniem na terenie zgłaszanych uciążliwości oraz w okolicy instalacji.
Beata Merenda
Oświadczenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
W 2020 r. wpłynęła do Urzędu Marszałkowskiego petycja od mieszkańców z ul. Dolnej Bielawy w Bielawie ws. odczuwalnych odorów z zakładu ECO Ekologiczne Centrum Odzysku Sp. z o.o. przy ul. Ceglanej 10 w Bielawie.
Przedmiotowa instalacja prowadzi swoją działalność m.in. w oparciu o pozwolenie zintegrowane wydane przez Starostę Dzierżoniowskiego (decyzja z dnia 30 stycznia 2015 r.) Z uwagi na zmianę przepisów w zakresie właściwości organów, obecnie organem ochrony środowiska jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
W związku z wejściem w życie konkluzji BAT zawartych w Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2018/1147 z dnia 10 sierpnia 2018 r. ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do przetwarzania odpadów zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i obowiązkiem dostosowania instalacji, w terminie do 17 sierpnia 2022 r., do określonych w BAT wymogów, Zakład wystąpił do Marszałka Województwa Dolnośląskiego o zmianę tego pozwolenia.
W wymienionych powyżej konkluzjach określono m.in. działania jakie należy zastosować w przypadkach, gdzie w obiektach wrażliwych odczuwana będzie dokuczliwość odorów m.in. opracowanie i wdrożenie planu zarządzania odorami, monitoring odorów, oraz zastosowanie technik ograniczających emisję odorów (BAT10, BAT12, BAT13).
W ramach postępowania wzięte będą pod uwagę petycje oraz wystąpienie pokontrolne Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, po przeprowadzonej w 2020 r. kontroli. Zgodnie z ustaleniami przedmiotowej kontroli, wskazano na uchybienia w decyzji Starosty Dzierżoniowskiego w zakresie decyzji określającej warunki korzystania ze środowiska. Ponadto wskazano na konieczność określenia w pozwoleniu zintegrowanym technicznego sposobu zabezpieczenia środowiska przed emisją substancji.
Postępowanie w przedmiocie sprawy nie jest jeszcze zakończone, a przed wydaniem decyzji, w trybie art. 41a ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach przeprowadzona zostanie kontrola przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska przy udziale przedstawicieli Marszałka Województwa oraz, zgodnie z art. 41 ust. 6a ww. ustawy o odpadach, Marszałek Województwa Dolnośląskiego wystąpi o opinię do Burmistrza Miasta Bielawa.
Michał Nowakowski
Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego
OŚWIADCZENIE STAROSTWA POWIATOWEGO
Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie informuje, że decyzją Starosty Dzierżoniowskiego z dnia 30.01.2015 roku udzielono pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do mechaniczno- biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, zakładowi zlokalizowanemu na terenie Ekologicznego Centrum Odzysku przy ulicy Ceglanej 10 w Bielawie. Decyzja przedstawiała ówczesny stan faktyczny i prawny.
Jednak zaledwie kilka dni później, a dokładniej 6 lutego 2015 roku zmieniły się przepisy prawa i Starosta Dzierżoniowski przestał być organem właściwym w przedmiotowej sprawie. W wyniku zmiany prawa decyzja Starosty Dzierżoniowskiego z dnia 30.01.2015 roku udzielająca pozwolenia została przekazana do Marszałka Województwa Dolnośląskiego, jako organu właściwego w sprawie.
W konsekwencji wszelkie zmiany w funkcjonowaniu instalacji, jej rozbudowa i przebudowa, powinny więc zostać uzgadniane przez właściciela ECO w Bielawie z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego.
Postępowanie administracyjne w celu dostosowania wspomnianego pozwolenia do obecnego stanu faktycznego i prawnego oraz działania kontrolne w tym zakresie leżą bowiem w kompetencji Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Oświadczenie ECO Sp. z o.o.
Przeczytaj komentarze (151)
Komentarze (151)
ektroniczny-nos-e-nos-uciazliwe-zapachy-
zrodlo-monitorowanie-Politechnika-Wrocla
wska-Justyna-Jonca,34380