70 lat „Victorii” Tuszyn
W sobotę, 23 czerwca odbyły się obchody jubileuszu 70-lecia Ludowego Klubu Sportowego „Victoria” Tuszyn.
W trakcie uroczystości podziękowano działaczom, zawodnikom i sponsorom, którzy przyczynili się do rozwoju klubu. Wręczono również okolicznościowe odznaki LZS. Słowa uznania wyrazili zaproszeni goście, w tym prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Wałbrzychu, Wójt Gminy Dzierżoniów, radni i przedstawiciel Starostwa Powiatowego.
Wspominano największe sukcesy sportowe, szczególnie z 2017 roku, gdzie Victoria Tuszyn zapisała się w historii zdobywając Puchar Polski Okręgu Wałbrzyskiego. Zawodnicy pokonali wtedy III ligowy Górnik Wałbrzych.
Wszyscy zebrani życzyli klubowi dalszych awansów, bogatych sponsorów i dalszego rozwoju.
O klubie
Już w pierwszych dniach wolności, po wyzwoleniu kraju spod okupacji hitlerowskiej, z różnych stron kraju i Europy, jedni w mundurach, inni cywile, samotnie i z całymi rodzinami, przybywali ludzie z nadziejami i tak następowało zasiedlanie Ziem Odzyskanych. Oprócz spraw samorządowych i gospodarczych "pionierzy" mieli za cel stworzenie drużyn sportowych, najczęściej piłki nożnej. 1946 rok. Wieś - KURNIKI, dzisiaj TUSZYN miała szczęście, że znaleźli się w niej: Ignacy Grzelka, Ludwik Boczula, Martin Wallach, którzy z różnych stron przynieśli wiedzę o piłce nożnej i zastali poniemiecką płytę boiska na zapleczu "pałacu". Szybko "skrzyknęli" młodzież i w 1948 założyli Ludowy Zespół Sportowy KURNIKI.
Pierwszym przewodniczącym i Prezesem klubu wybrano Franciszka Ferenca, pełniącego obowiązki do 1949. W zarządzie czynnie udzielał się Jan Darewianko, aby w latach 1949-1967 roku pełnić funkcję prezesa LZS VICTORIA Tuszyn. Czynnym kibicem był do końca życia.
Następnie w 1967 roku Prezesem Zarządu został Stefan Michałek i pełnił funkcję do 2006 roku, pozostając nadal w Zarządzie na funkcji Vice Prezesa. Od 2006 roku Prezesem Zarządu jest Józef Świtalski, którego skład od śmierci Janusza Podkówki, wygląda następująco:
- Prezes Zarządu - Józef Świtalski
- V-ce Prezes Zarządu - Jerzy Śliżewski (zmarły marzec 2012)
- V-ce Prezes Zarządu - Stefan Michałek
- Sekretarz klubu - Jan Kwinta
Komisja Rewizyjna:
- Przewodniczący - Józef Czerwonka
- Z-ca Przewodnicz. - Henryk Sadliński
- Członek Komisji - Maciej Ciszewski
Od momentu powstania, drużyna seniorów rozgrywała mecze w najniżyszych klasach rozgrywkowych (B i C), grając zawodnikami, będącymi mieszkańcami Tuszyna, Kiełczyna, Włók. Sport stanowił wtedy rozrywkę po ciężkiej rolniczej pracy. Z czasem, wraz z rozwojem sportu i obyczajów, nastąpiła wymiana zawodników pomiędzy klubami wiejskimi jak i miejskimi (np. LECHIA Dzierżoniów). Tak też było z LZS Tuszyn. W latach 1995-96, posiadający swoją firmę metalową w Tuszynie biznesmen włączył się w nurt działalności około sportowej, nastąpiło zawodnicze wzmocnienie drużyny, awans do klasy "A", a w sezonie 1996/97 awans do klasy "okręgowej", dając nobilitację nie tylko działaczom, ale i całej społeczności wiejskiej i Gminie Dzierżoniów. Tuszyn grał z takimi drużynami jak: Lądek Zdrój, Strzegom, Jaworzyna Śląska, Świebodzice, Piława Górna, Pieszyce, Świdnica, czyli drużynami o utrwalonej marce i wysokim poziomie piłkarskim.
A w następnych sezonach:
- 1997/98 - spadek do kl. "A"
- 1998/99 - V miejsce w kl. "A"
- 1999/2000 - I miejsce w kl. "A". Awans do kl. okręgowej
- 2000/01 - IV miejsce w klasie okręgowej
- 2001/02 - spadek do kl. "A"
- 2002/03 - IV miejsce w kl. "A"
- 2003/04 - VIII miejsce w kl. "A"
- 2004/05 - V miejsce w kl. "A"
- 2005/06 - spadek do kl. "B"
- 2006/07 - I miejsce w kl. "B". Awans do kl. "A"
- 2007/08 - X miejsce w kl. "A"
- 2008/09 - XII miejsce w kl. "A"
Kadra zawodnicza w sezonie 2009/10:
- Bramkarze: Piotr Kiersnowski, Szymon Bobrowski, Radosław Pieczarski
- Obrońcy: Adam Gawrysiak, Jacek Zawadzki, Jacek Polak, Sylwester Garbacz, Hubert Dyrcz, Mateusz Koselski, Adam Duź, Artur Niedźwiedzki
- Pomocnicy: Marek Podleśny, Wojciech Szustka, Adrian Śliżewski, Krzysztof Śliżewski, Tomasz Garbacz, Krystian Sucharzewski, Adrian Kossakowski, Jarosław Garbacz, Artur Podleśny
- Napastnicy: Łukasz Walczybok, Rafał Kacprzyk, Adrian Radziwoń, Michał Szlachta.
Od 1996 roku drżyna przez 2 lata występowała pod nazwą KS VICTORIA-GOMET Tuszyn. W tym okresie pozyskano z LECHII Dzierżoniów wielu zawodników, wśród których Artura Harciarka, przetransferowanego następnie do Miedzi Legnica.
Trenerami drużyny na przestrzeni ostatnich lat byli: Jerezy Domżalski (doradzał trener I klasy Wiesław Pisarski), Jarosław Garbacz, Ryszard Madeja, Łukasz Walczybok, Oskar Plinta, Marek Podleśny, Lech Orliński
Klub zarejestrowany jest w KRS-ie jako "organizacja pożytku publicznego", posiadająca uprawnienia do otrzymywania odpisów podatkowych. Corocznie rozlicza się z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Urzędem Skarbowym.
Bezpośrednim zapleczem drużyny jest drużyna juniorów, z której do pierwszego składu wchodzą w/w: M.Szlachta, A. Radziwoń, A.Kossakowski, T.Garbacz, W.Szustka, M.Koselski
Z grupy juniorów trenowanych przez Sławomira Kłysa i Ryszarda Madeję, liczna grupa desygnowana została przez Zarząd Klubu, przy zgodzie rodziców do szkolenia doskonalającego w LECHII Dzierżoniów, aspirującej do Ligi Dolnośląskiej Juniorów. Zaszczytu gry na tym najważniejszym dla juniora poziomie dostąpiło, rozpoczynających w VICTORII:
- Grzywiński Łukasz
- Grzywiński Bartosz
- Kaja Daniel
- Józefiak Marek
- Bobrowski Maciej
- Bobrowski Michał
- Kornacki Adrian
W drużynie Victorii Tuszyn grało m.in Roman Pawłowski, Artur Sara, Adam Radziwoń, Janusz Masny, Adam Garysiak, Piotr Dziób, Sławomir Kłys, Artur Turkiewicz, Jarosław Garbacz.
Przeczytaj komentarze (5)
Komentarze (5)