1.600 paneli fotowoltaicznych na dachach 17 budynków powiatowych [WIDEO]
Ruszyła instalacja paneli fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej na dachach budynków powiatowych. Na inwestycję o wartości 3,7 mln zł Powiat Dzierżoniowski pozyskał 85 procent dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.
– Powiat Dzierżoniowski od wielu lat realizuje inwestycje, które przynoszą oszczędności związane z ogrzewaniem budynków, a także mają wpływ na mniejszą emisję zanieczyszczeń do powietrza. Do tej pory 95% obiektów powiatowych przeszło termomodernizację, a wiele z nich korzysta z odnawialnych źródeł energii. Obecnie realizujemy kolejny etap działań związanych z ograniczeniem kosztów i ochroną środowiska – mówi starosta Janusz Guzdek.
Odbywa się on w ramach projektu „Budowa mikroinstalacji PV prosumenckich na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego”, na który samorząd powiatowy pozyskał aż 85 procent dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Realizacją zadania o wartości blisko 3,7 mln zł zajmuje się firma ML SYSTEM SA z Zaczernia.
Inwestycja polega na budowie instalacji fotowoltaicznej w 13 obiektach użyteczności publicznej. Są to głównie szkoły (I i II Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie, Zespół Szkół nr 1, 2 i 3 w Dzierżoniowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących oraz Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie), a także Dom Pomocy Społecznej w Bielawie i jego filia w Niemczy, Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie (Rynek 27 i ul. Świdnicka 38) oraz Powiatowe Centrum Opieki i Wychowania w Pieszycach (obiekt w Piławie Górnej).
W sumie zostanie zainstalowanych blisko 1600 paneli fotowoltaicznych na dachach 17 budynków powiatowych, poza tym trzy instalacje powstaną na specjalnych konstrukcjach na gruncie, a jedna na zadaszeniu parkingu.
Energia wyprodukowana ze słońca zostanie wykorzystana na potrzeby własne poszczególnych obiektów. System będzie posiadał akumulatory do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej w celu ich późniejszego zużycia.
– Dzięki energii słonecznej powiat zaoszczędzi rocznie ok. 50 procent kosztów za energię oraz ograniczy emisję dwutlenku węgla o ok. 140 ton rocznie – mówi starosta Janusz Guzdek.
Instalacje zostaną dodatkowo wyposażone w system monitoringu internetowego i wizualizacji lokalnej. W obiektach oświatowych na specjalnych tablicach będzie można na bieżąco obserwować, jaka ilość energii została wytworzona oraz jaka ilość CO2 została zredukowana. Inwestycja spełni więc funkcję edukacyjną, a także przyczyni się do promocji urządzeń energetyki odnawialnej wśród lokalnej społeczności.
Przeczytaj komentarze (26)
Komentarze (26)
jest utrzymywany z naszych podatków ponieważ Polska jest płatnikiem
netto do kasy UE. Czyli 100% tej "inwestycji" jest pokrywana z naszych
podatków. Warunki do stosowania fotowoltaiki w Polsce są bardzo złe a
w najlepszym wypadku złe, wytworzenie 1 jednostki energii
elektrycznej z fotowoltaiki w Polsce kosztuje od 8 do 10 x więcej niż
wytworzenie takiej samej ilości prądu ze spalania węgla kamiennego i to
pomimo kar za CO2. Czyli interes życia płacić za prąd 8 razy więcej i
się jeszcze z tego cieszyć.
fotowoltaiki kosztuje od 8 do 10 razy więcej niż wytworzenie 1 kilowatogodziny
ze spalania węgla kamiennego? I chcesz mi powiedzieć że wytwarzanie
energii elektrycznej które kosztuje do 1000% więcej niż normalnie to jest
świetna sprawa?!?!? Czy wiesz że każdy panel albo wiatrak musi być
amortyzowany mocą przerobową zwykłej elektrowni bo w
bezwietrzną noc wytwarzanie prądu z tych wspaniałych odnawialnych źródeł
jest zerowe ? Chińczycy, USA i Japonia mają w zadku odnawialne źródła energii
i ich gospodarki mają się dobrze, a polaczki jak zwykle wybierają najdroższą
drogę byleby napchać kabzę producentom panelii czyli niemcom i jeszcze
się cieszą że są nowocześni.