Źle przycięli drzewa w Dzierżoniowie?
Zapraszamy do zapoznania się z listem Czytelnika Doba.pl i oświadczeniem Urzędu Miasta Dzierżoniowa.
List Czytelnika Doba.pl
Na przełomie kwietnia i maja w rejonie ulic 11 Listopada i Grota Roweckiego zostały wykonane „cięcia” drzew rosnących przy jezdni. Te „cięcia” zostały wykonane w taki sposób, że drzewa praktycznie zostały pozbawione gałęzi, zostawiono same gołe pnie.
Czy tak wygląda prawidłowa pielęgnacja drzew? Czy jest to przygotowanie do ich wycinki?
Ustawa o ochronie przyrody mówi, że prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, a usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony stanowi zniszczenie drzewa. W tym przypadku usunięte zostało praktycznie 100% korony drzew! Drzewa zostały zniszczone!
Zostaliśmy pozbawieni zieleni, cienia, tlenu, siedlisk ptaków a okolica została oszpecona. Kto jest za to odpowiedzialny? Jaki jest cel takiego działania? Czy to jest zgodne z prawem?
Dołączam zdjęcia tych okaleczonych drzew.
Pozdrawiam.
Czytelnik
Oświadczenie Urzędu Miasta Dzierżoniowa
Przycięcia drzew na wnioski mieszkańców i zlecenie miasta wykonało Przedsiębiorstwo Komunalne. Firma posiada konieczne uprawnienia, a jej pracownicy przeszli szkolenia w zakresie zabiegów dendrologicznych. Cześć osób proponowała wycięcie drzew rosnących przy tych ulicach, na co miasto nie wyraziło zgody. Faktem jest, że tuż po przycięciu drzewa nie wyglądają najpiękniej. Warto jednak spojrzeć na na podobne przykłady choćby sprzed kilku lat. Niemal identycznych przycięć dokonano przy drodze wjazdowej od strony Świdnicy. Po roku, dwóch korony odrosły i do dziś drzewa są zdrowe i mają ładnie ukształtowane korony.
Rafał Pilśniak
rzecznik prasowy
Urzędu Miasta w Dzierżoniowie.
Komentarze (77)
A CI CO MIESZKAJĄ NA PATERZE W KOŃCU MAJĄ ŚWIATŁO W DOMU od strony ulicy.
ale zawsze znajdzie się niezadowolony i egoista
sko-15-mln-kary-za-nielegalna-wycinke-dr
zew-w-lodzi
Może doba dotrze do tych dokumentów?
Oczywistym jest, że ta dewastacja zieleni w całym Dz-owie jest karygodna, kuriozalna, świadczy o niebywałej ignorancji władz miejskich...
Uwarunkowane jest to niewystarczającym doświetleniem pomieszczeń mieszkalnych przy ulicy Grota Roweckiego oraz 11 Listopada. W związku z tym, że drzewa bardzo się rozrastają powoduje to, że w mieszkaniach na niższych kondygnacjach w ciągu dnia trzeba zapalać światło.
Cięcie drzew, szczególnie tych rozrośniętych, podlega regulacjom nie tylko zgodnym z zasadami pielęgnacji drzew, ale także zgodnym z prawem. Oto krótka porada na temat przycinania drzewa zgodnie z prawem.Jak przycinać drzewo zgodnie z prawem?
Zgodnie z obowiązującymi od 2010 roku przepisami (ustawą z dnia 21 maja 2010 r. wprowadzono zmiany w ustawie o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. Według artykułu 82 ustęp 1a ww. ustawy zabiegi w obrębie korony drzewa mogą obejmować wyłącznie:
1. usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizję z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;
2. kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;
3. utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.
Ingerencja w koronę drzewa w sposób inny niż wymieniono w powyższych punktach, traktowane jest jako niszczenie drzewa
http://mowimyjak.se.pl/dom-i
-ogrod/rosliny-i-ogrod/jak-przycinac-drz
ewa-zgodnie-z-prawem,12_57694.html
Na
dmierne usuwanie gałęzi prowadzi do znacznego osłabienia lub nawet obumarcia drzewa. Usunięcie powyżej 30% korony drzewa powoduje istotny spadek kondycji drzewa. Dlatego w celu ograniczenia tzw. ogławiania drzew wprowadzono przepis art. 87a ust. 2 ustawy o ochronie przyrody. Zgodnie z nim możliwe jest usunięcie gałęzi o wymiarze nieprzekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Przepis ten nie pozwala więc na obcinanie co roku 1/3 korony, bo inaczej w krótkim czasie drzewo mogłoby zostać całkowicie pozbawione gałęzi.
Wyjątkiem od tej zasady są prace w koronie drzewa, które mają na celu:
usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;
utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa;
wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa.
CO CIEKAWE WYCINKE MOZNA STOSOWAC DO KONCA MARCA TYLKO, A TO BYLO PO 15 KWIETNIA.
BRZOZĘ NA UL.SŁONECZNEJ TAK POCIĘLI ,ŻE SZOK - PRZEZ 2 KOLEJNE DNI LAŁ SIĘ Z NIEJ SOK!! TRAGEDIA.
TAKICH DEBILNYCH POSTANOWIEŃ JEST DUZO WIEVEJ!
DREWNO Z TEGO PROCEFERU ZABRAL SOBIE WŁAŚCICIEL FIRMY.