Nowy samochód dla bielawskiej Straży Miejskiej
W piątek 1 grudnia na Placu Wolności w Bielawie miało miejsce przekazanie i prezentacja nowego samochodu bielawskiej Straży Miejskiej marki Dacia Dokker. Zakup był koniecznością, ponieważ stary pojazd był już mocno wysłużony i często ulegał kosztownym awariom.
Nowy, z pewnością przyczyni się do lepszej służby funkcjonariuszy na rzecz mieszkańców, chociażby ze względu na fakt, że w okresie zimy i wzmożonych wyjazdów np. do osób bezdomnych i potrzebujących, nie ma miejsca na kilkudniowe naprawy psujących, się wyeksploatowanych elementów starego pojazdu.
Oficjalnego przekazania samochodu na ręce komendanta Straży Miejskiej Grzegorza Nowaka, dokonał tego dnia burmistrz miasta Piotr Łyżwa. Zakup samochodu w całości sfinansowany został z budżetu gminy Bielawa.
Źródło: UM Bielawa
Przeczytaj komentarze (74)
Komentarze (74)
Jawnie czy anonimowo nadwiślański hejter najchętniej obiera za cel osoby publiczne (10,2 proc.), rzadziej znajomych (7,9 proc.) i osoby niepubliczne (7,0 proc.). Zdaniem socjologa internetu dra Dominika Batorskiego nie powinno dziwić, że ofiarami mowy nienawiści w internecie najczęściej padają ludzie powszechnie znani. Duża część z nich budzi kontrowersje lub negatywne emocje, a internet jest miejscem, w którym wiele osób uwielbia dawać upust swoim emocjom właśnie poprzez wyżywanie się na innych.
W Gazecie Wyborczej w artykule pod tytułem „Komu grozi policyjna przemoc” Ignacy Dudkiewicz, okłamując czytelników w sposób już bezczelny, poniżej poziomu najgorszego dziennikarstwa obraża m. in. policjantów, strażników miejskich i funkcjonariuszy innych służb mundurowych, wmawiając, że stosują przemoc w stosunku do osób bezdomnych. Oczywiście nie podaje żadnego, konkretnego przykładu. Atakuje służby mundurowe dla zasady, bo ostatnio odnoszą one same sukcesy!
Jest to niezwykle obraźliwe dla setek tysięcy funkcjonariuszy służb zapewniających nam na co dzień bezpieczeństwo, bo właśnie w okresie jesienno-zimowym to oni sprawdzają, czy osoby bezdomne potrzebują pomocy, żywności i napojów, a w końcu noclegu. Karygodne jest więc i nieuczciwe, gdy dziennikarz wzmożone działania instytucji odpowiedzialnych za niesienie pomocy, „przerabia” w porażkę.
Tylko w ostatnich dniach policjanci udzielali pomocy bezdomnym już kilkadziesiąt razy, np.:
Policja i służby podległe MSWiA niosą pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem ►
http://zory.slaska.policja.gov.pl/k
31/informacje/wiadomosci/169267,Zorscy-p
olicjanci-bezdomnym.html?sid=722d9de0a89
3557dac37b16e16b956c8
http://zory.slaska.policja.gov.pl/k31/
informacje/wiadomosci/189463,Mundurowi-z
-koleda-u-bezdomnych.html?sid=fa83526c33
317048d538cff199474495
Policjantka uratowała bezdomnego przez zamarznięciem ►
Uchronili przed wychłodzeniem ►
Policjanci nie czekają na falę mrozów już teraz pomagają bezdomnym ►
Dzielnicowy zaangażował się w pomoc osobom ubogim i nieporadnym życiowo ►
Pomogli bezdomnym ►
Policyjni negocjatorzy pomagają bezdomnym ►
Uratowani przed wychłodzeniem ►
Aby bezdomnym nie stała się krzywda ►
Dzielnicowi na pomoc bezdomnym i samotnym ►
Dzielnicowi pomogli bezdomnemu ►
Funkcjonariusze pomogli dwóm bezdomnym ►
Gdyby Ignacy Dudkiewicz chciał zachować rzetelność oraz odrobinę uczciwości i pokusiłby się o zapytanie, dlaczego osoby bezdomne „pod koniec roku, częściej wzbudzają zainteresowanie”, bylibyśmy gotowi zaproponować mu wspólny patrol z policjantami, którzy na co dzień z wielką troską sprawdzają, jak czują się bezdomni.
Jeżeli Pan Ignacy Dudkiewicz ma odrobinę honoru i osobistej uczciwości, liczę na przeproszenie policjantów i innych przedstawicieli służb mundurowych, a także prawdziwy opis sytuacji. Kolejny raz również podkreślamy - nie prowadzimy żadnych statystyk osób legitymowanych! Nie ma więc mowy o żadnym podbijaniu statystyk spisywanych osób!
Takie dziennikarstwo może doprowadzić tylko do tragedii, zwłaszcza w sytuacji, gdy osoby bezdomne, zamiast poprosić o pomoc, będą unikały kontaktu ze służbami.
Urząd Miejski w Bielawie odpowiadając na obywatelską inicjatywę pragnie zwrócić uwagę na szereg nieścisłości zawartych w projekcie uchwały i w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Owszem, Straże Miejskie funkcjonują w około tylko ¼ gmin w Polsce, ale wyłącznie z tego względu, że zdecydowaną większość stanowią w kraju gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Wspomniane miejscowości ze względu na niewielką liczbę mieszkańców i swoją specyfikę, nie potrzebują tego typu służby. Przytoczony przykład Pieszyc, będących gminą miejsko-wiejską, doskonale obrazuje tę sytuację.
Inaczej sprawa wygląda w większych gminach, nawet tych sąsiednich, w których z powodzeniem funkcjonują Straże Miejskie. Wystarczy wymienić takie miasta jak: Dzierżoniów, Nowa Ruda, Ząbkowice, Świdnica, Wałbrzych, Kłodzko, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Oława, czy Strzelin.
Wszystko dlatego, że korzyści wynikające z funkcjonowania Straży Miejskiej są istotne dla bezpieczeństwa i porządku publicznego (co przekłada się często również na efekt finansowy).
W Bielawie Straż Miejska nie jest formacją ukierunkowaną na nakładanie mandatów na mieszkańców lecz na służbę społeczeństwu. Co ważne koszt utrzymania jednostki stanowi mniej niż 1% budżetu.
Oprócz zadań związanych z ochroną spokoju i porządku w miejscach publicznych, likwidacją dzikich wysypisk śmieci, ochroną mienia publicznego, obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, bielawska Straż Miejska pełni nadzór nad systemem miejskiego monitoringu. Dodatkowo funkcjonariusze patrolują całe miasto ze szczególnym uwzględnieniem takich miejsc jak: jezioro bielawskie, Park Miejski, okolice szkół, a także zabezpieczają organizowane w mieście wydarzenia kulturalne i sportowe.
Warto podkreślić również sukcesy odnoszone przez bielawską formację. Tylko w ciągu ostatnich tygodni strażnicy ujawnili sprawców usiłowania podpalenia budynku w Parku Miejskim (bez tej interwencji straty gminy, zwłaszcza finansowe, byłyby ogromne). Oprócz tego funkcjonariusze zatrzymali sprawcę napadu rabunkowego oraz ujawnili sprawcę kradzieży prądu w budynku komunalnym. Poza tym strażnicy skutecznie zapobiegali aktom wandalizmu pełniąc nocne dyżury na terenie Bielawy.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z ustawą o strażach gminnych, żaden z funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Bielawie nie należy do jakiejkolwiek partii politycznej. Wszyscy funkcjonariusze posiadają wymagane kompetencje i kwalifikacje, potwierdzone odpowiednim wykształceniem i specjalistycznymi szkoleniami.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że proponowane przesunięcie funduszy z budżetu Straży Miejskiej na publiczne przedszkola nie ma podstaw merytorycznych, a proponowany zapis jest wyraźnie sprzeczny z przepisami prawa. Obowiązki dotyczące wychowania i edukacji dzieci przedszkolnych gmina realizuje zgodnie z wymaganiami ustawowymi.
Biorąc pod uwagę powyższe, władze miasta odczytują propozycję projektu uchwały jako wysoce nieuzasadnioną. Zachęcamy autorów propozycji, aby zapoznali się ze specyfiką działalności Straży Miejskiej i jej osiągnięciami, zwłaszcza w ostatnim roku.
Gdy Trzech Króli mrozem trzyma będzie jeszcze długa zima
Jaka pogoda w Świętego Marcela będzie pogodna Wielka Niedziela
Od świętej Agnieszki już sprzątaj z drzew liszki
Urodzaje da rola, gdy deszcz leje w Karola
Gdy na święty Józef bociek przybędzie, to już śniegu nie będzie
Na świętego Franciszka szuka ziarnek w polu myszka
Chociaż św. Wincenty, jednak szczypie mróz w pięty
Kwiecień-plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata
W Zygmunta deszcz - nieurodzaju wieszcz
Ze świętą Małgorzatą zaczyna się lato
Gdy Halina łąki zrosi, rolnik w wodzie siano kosi
Od świętej Anki zimne noce i poranki
Po świętej Brygidzie babie lato przyjdzie
Od świętej Urszuli chłop się kożuchem otuli
We Wszystkich Świętych, gdy się deszcz rozpada, może słota potrzymać do końca listopada
Święta Barbara po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie
Gdy w Narodzenie pogodnie, będzie tak cztery tygodnie