Łagiewniki: uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski
Gmina Łagiewniki od dłuższego czasu przygotowywała się do uroczystości 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. W 2017 roku zapadła decyzja o odrestaurowaniu pomnika „Poległym za Ojczyznę”, który znajduje się w centrum Łagiewnik w sąsiedztwie kościoła parafialnego p.w. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Przygotowania do prac inwestycyjnych rozpoczęły się w połowie ubiegłego roku. Najpierw należało wybrać projekt na zmiany pomnika i jego otoczenia. Następnie zabezpieczyć środki finansowe na to kosztowne przedsięwzięcie, wyłonić wykonawcę i przystąpić do realizacji projektu. Przy okazji podjęto decyzje o budowie chodnika wokół placu do zabaw będącego w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika i kościoła. Pomnik został odnowiony, zamontowano następną płytę, tym razem upamiętniającą 100 lat Niepodległości Polski, położono płyty granitowe wokół pomnika, wykonano ścieżkę z płytek granitowych po której przechodzą mieszkańcy sąsiadującego z kościołem budynku. Świetnym pomysłem dyrektorki i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury był mural na frontowej ścianie budynku Domu Kultury upamiętniający Jubileusz 100-lecia Niepodległości Polski. Jest to już trzeci piękny mural w naszej miejscowości. GOK opracował i wykonał kartki z zaproszeniami na tę doniosłą uroczystość. Kartki wypisywały i dostarczały do mieszkańców dzieci z naszej szkoły. Przygotowania do samej uroczystości trwały kilka dni. W sobotę rozstawiono namioty i scenę w pobliżu pomnika no i czekano na niedzielę. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny przez proboszcza ks. kanonika Grzegorza Staniewskiego. We mszy oprócz mieszkańców uczestniczyli żołnierze 22 Dywizji Karpackiej, poczty sztandarowe ZHP, OSP, Szkół. Homilię w której to przypomniał historię odzyskania Niepodległości Polski wygłosił ks. Grzegorz Staniewski. Po mszy pod pomnikiem rozpoczęły się uroczystości. Wystawiono posterunek honorowy Wojska Polskiego, wprowadzono poczty sztandarowe, dokonano zmiany posterunku honorowego. Został odegrany hymn państwowy, który również śpiewali zgromadzeni uczestnicy. Po przemówieniu wójta gminy Łagiewniki Janusz Szpota nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Przy dźwiękach werbli osoby odsłaniające tablicę wprowadził Przewodnik Przemek Kucharek. Tablicę odsłonili harcerze Natalia Trela i Dorian Szlachcic, uczniowie Zosia Szachniewicz i Marcel Biniek oraz najmłodsi nasi przedszkolacy Marysia Branek i Franciszek Maracewicz. Po odsłonięciu tablicę poświęcił ksiądz kanonik Grzegorz Staniewski. Hm Ryszard Gacek z wielkim przejęciem poprowadził Apel Poległych.
Następnie pod pomnikiem delegacje Rady Gminy, Wójt, przedstawiciele szkół, przedszkola i organizacji społecznych działających na terenie gminy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Na końcu wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożyła Pani Romualda Gacek, która w 1990 roku była inicjatorką odbudowy tego pomnika wraz z ówczesnym sekretarzem gminy Łagiewniki i grupą radnych. Po odegraniu Hymnu Rota została odprowadzona wojskowa asysta honorowa i poczty sztandarowe. W krótkiej przerwie pomiędzy uroczystościami oficjalnymi i występami zespołów można było posilić się grochówką, bigosem i napić wody mineralnej, kawy czy herbaty. Na stoisku można było kupić cegiełkę i za nią otrzymać najnowszą z 2018 roku płytę chóru Canzona „DLA NIEPODLEGŁEJ”. Na scenie dyrektorka GOKBIS Pani Izabela Beno wręczyła nagrody i wyróżnienia uczestnikom konkursu „Ojczyzna jest tu i we mnie”. I-sze miejsce w konkursie zajęli Zuzia Kwiędacz i Adam Juraszek. Po chwili powietrze zadrżało bo zaczęła grać Miejska Orkiestra Dęta z Dzierżoniowa. Orkiestra to częsty gość w naszej gminie i zawsze jest przyjmowana owacyjnie. Tak było i teraz. Repertuar przygotowany specjalnie na tę uroczystość składał się z utworów patriotycznych, wojskowych jak również filmowych. Po orkiestrze na scenie zagościł Zespół Reprezentacyjny Chorągwi Dolnośląskiej ZHP HGA LIMINIS z Kamiennej Góry. Zespół już gościł na naszej łagiewnickiej scenie a więc jest znany. Pięć młodych, urodziwych artystek przez prawie godzinę śpiewało piosenki patriotyczne, harcerskie i swoje kompozycje. Doniosłą uroczystość trwała kilka godzin. Wiele pracy w organizację uroczystości włożyła załoga naszego Domu Kultury i za to IM WIELKIE DZIĘKI. Szkoda, że nasza społeczeństwo nie docenia takich inicjatyw i było wiele wolnych miejsc. Nie cenimy wolności, którą wywalczyli nasi dziadowie i pradziadowie. Była okazja spotkać się, posłuchać, porozmawiać bez podziałów na My i Oni. Wielu z nas z tego skorzystało, choć wiele za mało. 11 listopada Święto Niepodległości. Będzie to czas powyborczy i zapewne nas łagiewniczan będzie jeszcze mniej. Mam nadzieję, że się mylę.
Tadeusz Szot
Komentarze (68)
IDZCIE I ZAGŁOSUJCIE NA KOGO CHCECIE.A PO 2-3 LATACH NARZEKAĆ BĘDZIECIE DALEJ .NIKT JESZCZE NIE DOGODZI WSZYSTKIM.PORZĄDKI ROBI SIĘ NAJPIERW NA SWOIM PODWÓRKU .JUŻ KIEDYŚ PISAŁEM ŻE ŁATWO JEST KOGOŚ OBRAŻAĆ -SZCZEGÓLNIE ANONIMOWO!!! CZEMU NIKT NIE ODWAŻY SIĘ POWIEDZIEĆ PROSTO W OCZY. DZIWICIE SIĘ JESZCZE ŻE PANUJE POTEM OGÓLNA ZNIECZULICA-BO JA NIE.CZY POKLEPYWANIE PO RAMIENIU A ZA PLECAMI NÓŻ TO JEST W PORZĄDKU . ZANIM SIĘ COŚ NAPISZE TRZEBA SIĘ ZASTANOWIĆ CZY SAMI CHCIELIBYŚCIE TAK BYĆ POSTRZEGANI .JESTEM PEWNY ŻE NIE.
NIE SĄDZĘ .BĄDŻ OBIEKTYWNY .NIE MASZ WIEDZY -JAKI Z CIEBIE WYBORCA SKORO NIE ZNASZ NAWET NAZWISK LUDZI KTÓRZY STARTUJĄ NA RADNYCH. WPROWADZAĆ FERMENT TYLKO POTRAFICIE.
Uczestniczyłam wczoraj w bardzo podnioslej manifestacji patriotycznej,pięknym wydarzeniu kulturalnym i przemiły spotkaniu towarzyskim.Bylo cudownie ale Was tam nie było. Zamknięci w swoich domach siedzicie i narzekanie na wójta. Gok. Jedynym miejscem. Które odwiedźcie jest biedronka. Łagiewniki jest mi wstyd. Brawo harcerze i dyrekcja i pracownicy Goku jak zwykle super.
P.S.
Skąd taki pośpiech w obchodach rocznicy niepodległości?
Że każdy świętuje po swojemu
Ale gdyby był pan wczoraj na uroczystości to z pewnością zmniel by pan zdanie do odgrzewanych kotletów naprawdę daleko
2. Sam Ksiadz nie dal przykladu i reszta delegacji tez. bo tuz po zlozeniu kwiatow wiekszosc sie ulotnila. Byli bo musieli. Oni chca tworzyc kulture ? Byla piekna pogoda, a ludzie jednak woleli Biedronke. Po raz kolejny mieszkancy dali dowod ze niechca tego typu imprez. Ale upominaja sie o to zeby byly. Jestesmy zasciankowym narodem i tyle. Moze czas wyedukowac naszych mieszkancow. Postawcie sobie ten cele drodzy kandydaci do władzy. Chodziliscie po domach, ale zaden z Was nie wspomnial o tej uroczystosci. Bylsice tylko" zfocusowani na siebie".