Jednogłośne absolutorium dla burmistrza Piławy Górnej
Radni jednogłośnie udzielili absolutorium Burmistrzowi Piławy Górnej. Pozytywnie ocenili też raport o stanie gminy za ubiegły rok. Podjęli także kilka innych uchwał. Przystąpienie do spółki Wodociągi i Kanalizacja oraz zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej mogą być ważne dla przyszłości gminy.
Radni nie mieli żadnych zastrzeżeń do gospodarki finansowej prowadzonej przez urząd w ubiegłym roku. Podczas sesji 24 czerwca udzielili absolutorium burmistrzowi. To decyzja podparta wcześniejszymi dyskusjami w komisjach, oceną stanu gminy na podstawie raportu i sprawozdania finansowego, a także opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu (instytucji kontrolującej finanse dolnośląskich samorządów).
Pierwszą część obrad zdominowała jednak relacja z działań podjętych w następstwie pożaru dwóch budynków przy ulicy Piastowskiej. Nieszczęście, jakie dotknęło lokatorów spalonych mieszkań, praktycznie natychmiast zmobilizowało wielu piławian i kilka instytucji do udzielenia pomocy poszkodowanym. Ale działania, żeby okazały się jeszcze bardziej skuteczne, wymagały koordynacji urzędu.
Burmistrz zrelacjonował również pracę między sesjami, w tym przygotowany raport, którego analiza nasuwa ważne spostrzeżenia. Z jednej strony w 2018 roku gmina zrealizowała wiele pożytecznych inwestycji, na co udało się pozyskać duże dofinansowanie (ogółem ponad 3,5 mln zł ze źródeł zewnętrznych), z drugiej jednak wyraźnie widać mały udział dochodów własnych. Powszechną tendencją jest bowiem zwiększanie tego udziału i dążenie do przekroczenia poziomu 50%, który dobrze rokuje rozwojowi gminy.
Burmistrz wyjaśnił też, że przystąpienie do gospodarującego odpadami ZGPD-7 na warunkach zaproponowanych przez spółkę byłoby w tej chwili niekorzystne dla Piławy Górnej. Następnie wymienił kilka podpisanych ostatnio umów (przebudowa mostu na ul. Henryka Sienkiewicza i ulicy Cichej, remont ulicy Młynarskiej i ul. Osiedle Małe). Przytoczył również sporo wydarzeń kulturalnych z udziałem gminy, z których do najważniejszych przyjdzie zaliczyć XXIV Dni Piławy Górnej oraz miejskie obchody 30. rocznicy wyborów do Sejmu kontraktowego.
IX sesja należała do wyjątkowo pracowitych. Poza zbilansowaniem ubiegłorocznej pracy burmistrza radni zdążyli podjąć jeszcze siedem innych uchwał. Pośród nich znalazł się regulamin udzielania pomocy materialnej dla uczniów. Zaktualizowany zbiór przepisów znacznie uprości sposób naliczania stypendiów szkolnych oraz przyznawanie zasiłków szkolnych.
Radni zdecydowali też o przystąpieniu Piławy Górnej do spółki Wodociągi i Kanalizacja, co umożliwi lepszą współpracę z przedsiębiorstwem. Wodociągi i Kanalizacja to firma specjalistyczna. Posiada odpowiednią infrastrukturę techniczną, zapewni więc właściwą eksploatację i konserwację urządzeń. Piława Górna, przekazując własną sieć kanalizacji sanitarnej na podniesienie kapitału zakładowego spółki, obejmie w niej udziały.
Ostatnia z podjętych uchwał pomoże miejscowym rolnikom w odzyskaniu stabilizacji finansowej w przypadku ewentualnych strat w produkcji spowodowanych suszą. Zakup imontaż automatycznej stacji meteorologicznej na potrzeby Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej poza Piławą Górną sfinansują inne gminy powiatu dzierżoniowskiego.
Na koniec radni przekazali potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Doświetlenie ulicy Henryka Sienkiewicza oraz rozwiązanie problemu parkowania samochodów na ulicy Fabrycznej, znacznie utrudniających ruch na drodze, to najważniejsze z poruszanych kwestii. Następną sesję Rady Miejskiej w Piławie Górnej zaplanowano 29 sierpnia o godzinie 9:30.
UM Piława Górna
Przeczytaj komentarze (33)
Komentarze (33)
nieletnim ???