Kolejna kontrola składowiska odpadów w Dzierżoniowie
Ostatnia, wrześniowa kontrola punktu zbiórki i magazynowania odpadów prowadzonego przez częstochowską firmę Clever w Dzierżoniowie przy ul. Kilińskiego nie wykazała uchybień.
Punkt zbierania odpadów działa w tym miejscu od lipca 2018 roku. W czerwcu tego roku na odór dochodzący ze składowiska zaczęli skarżyć się działkowicze z Rodzinnych Ogródków Działkowych „Kolejarz” oraz okoliczni mieszkańcy. W tym czasie firma zaczęła w Dzierżoniowie składować, objęte także pozwoleniem, odpady o kodzie 19.12.12, czyli odpady wyodrębnione z odpadów komunalnych, głównie tworzywa sztuczne, materiały i drewno. Pozostałości substancji spożywczych na opakowaniach mogą rozkładać się, tworząc nieprzyjemny zapach.
W lipcu tego roku miejsce zbierania odpadów skontrolowało starostwo i dzierżoniowscy policjanci. Stwierdzono wówczas, że teren, na którym leżały odpady jest tylko częściowo utwardzony, nie został oznakowany kodami odpadów, odpady nie były skutecznie zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi - nieszczelnie przykryte plandekami, na terenie składowiska panował nieporządek. Pozwolenie obligowało natomiast firmę do gromadzenia odpadów w miejscach zabezpieczonych przed wpływem opadów atmosferycznych, w szczelnych pojemnikach oraz kontenerach, a w przypadku odpadów wielkogabarytowych w uporządkowanych stosach oraz na utwardzonej powierzchni zapewniającej izolację od środowiska gruntowo-wodnego, by uniknąć przenikania zanieczyszczeń.
Udostępnione przez starostwo wyniki kolejnej kontroli, przeprowadzonej na terenie firmy przy ul. Kilińskiego 15 w Dzierżoniowie 9 września 2019 roku wykazały, iż „występujące uprzednio naruszenia warunków decyzji zostały w całości usunięte. Jednak mając na uwadze zdrowie użytkowników ogródków działkowych, zlecone zostaną dodatkowo badania bakteriologiczne wody na terenie ogrodów działkowych, znajdujących się w niedalekiej odległości od terenu, gdzie zbierane są odpady. Podejmowane przez Wydział Ochrony Środowiska i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie działania w tej sprawie, są na bieżąco przekazywane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu oddział w Wałbrzychu, do którego zostanie wysłana prośba, o ujęcie w swoim planie kontroli na 2020 rok firmy prowadzącej działalność na tym terenie. W ramach troski o użytkowników sąsiadujących z firmą ogrodów działkowych Wydział Ochrony Środowiska i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie również ujmie to miejsce w planach częstszych wizji lokalnych w terenie”.
Stwierdzono, że odpady są szczelnie przykryte foliowymi plandekami, nie powodują powstawania odcieków, które mogłyby mieć wpływ na zanieczyszczenie wód opadowych, wody opadowe ujmowane są do separatora. Przy magazynowaniu zbieranych odpadów stosowane są opryski środkiem zapobiegającym odorom o nazwie EM BIO Efektywne mikroorganizmy firmy Greenland. Opryski stosowane są w chwili przyjęcia, każda kostka osobno i później ponownie na pryzmie. Odpady pochodzą z terenu Polski.
Podobnie jak działkowicze, okoliczni mieszkańcy wciąż skarżą się jednak na duszący odór, odczuwalny zwłaszcza wieczorem, a także w godzinach porannych, który zmusza ich do zamykania okien. Smród dochodzi już do ul. Podwalnej i ul. Sienkiewicza.
Oprócz skarg działkowiczów z Ogrodów Działkowych „Kolejarz” bezpośrednio do starostwa nie trafiły oficjalnie inne sygnały od mieszkańców. Można w tej sprawie pisać do Wydziału Ochrony Środowiska i Rozwoju na adres: strategia@pow.dzierzoniow.pl.
W galerii publikujemy zdjęcia przesłane do naszej redakcji przez działkowiczów w lipcu tego roku.
APK
Przeczytaj komentarze (61)
Komentarze (61)
Może jakieś nazwiska lub inne konkretne rzeczy podasz ?? Może sąd wyprostuje Ci sny, dawaj szeryfie: prawda się obroni bo przecież nie konfabulujesz ??
Firma podwinie ogon a śmieci pozostaną i kto w tedy zapłaci za wywóz
to jest ten nowoczesny Dzierżoniów brawo tylko tak dalej
.