Piotr Łyżwa o spalarni RDF, Jeziorze Bielawskim i Januszu M.
Zapraszamy do zapoznania się z oświadczeniem Piotra Łyżwy, burmistrza Bielawy w latach 2014 - 2018, radnego Rady Miejskiej Bielawy.
Przeczytaj komentarze (73)
Zapraszamy do zapoznania się z oświadczeniem Piotra Łyżwy, burmistrza Bielawy w latach 2014 - 2018, radnego Rady Miejskiej Bielawy.
Przeczytaj komentarze (73)
Przetargi
i Obwieszczenia
Komentarze (73)
1. Instalacja redukcji zanieczyszczeń gazowych będzie miała skuteczność min.80%. Oznacza to, że zgodnie z prawem będzie legalnie emitować do powietrza, którym oddychamy 20% spalin nieoczyszczonych (pkt.18 decyzji środowiskowej).
2. 1,5% pyłów z osadzonymi na nich dioksynami i furanami będzie emitowane do powietrza (pkt.21 decyzji środowiskowej) ponieważ:
3. Ustalono temperaturę dopalania spalin na jedynie 850 stopni (str.4 decyzji us.3 pkt.3), a dla pełnego rozkładu tych rakotwórczych substancji absorbowanych na cząsteczkach pyłu jest wymagana temp. powyżej 1000 stopni. Zazwyczaj stosuje się przedział 1050 – 1300 stopni.
4. Instalacja ma być budowana i eksploatowana przez prywatne osoby, które dały się poznać jako wątpliwi „fachowcy” przy okazji zasmradzania naszych miast przez ostatnie lata. Jaką dają gwarancję prawidłowej pracy spalarni śmieci? Pracy bez oszczędzania na filtrach?
5. Każda instalacja spalania śmieci, choćby była najbezpieczniejsza i najczystsza, ulega awariom. Coś pęknie, zabraknie prądu, wody, jakieś zwarcie i chemia leci do naszych płuc. Dlatego ważne jest, aby taka instalacja była jak najdalej terenów intensywnie zamieszkałych. 10 km wydaje się dobrą odległością. Mamy takie miejsca w okolicy.
6. Świat odchodzi od spalania paliw, produkcja ciepła z paliwa RDF powoduje emisję CO2 większą niż produkcja ciepła z węgla. Dlatego UE nie dotuje już takich instalacji, zapewne lada chwila zostaną obłożone systemem handlu uprawnieniami do emisji CO2, a docelowo być może będą eliminowane. Uzależnianie się od szkodliwego środowiskowo rozwiązania jest ryzykowne.
7. Budowa instalacji do spalania RDF o skali regionalnej obsługującej całe województwo, a być może i ościenne regiony Czech i Niemiec wygeneruje potężny ruch samochodowy przez nasze miasta. Dlatego właśnie takie instalacje buduje się przy węzłach autostradowych.
8. Podawana za przykład spalarnia śmieci w Wiedniu wysoce toksyczne popioły ostrożnie transportuje do nieczynnych kopalni w Niemczech. Popioły ze spalarni w Bielawie mają być używane jako materiał na remont dróg. Być może tych pod naszymi oknami.
9. Instalacja samorządowa podlega kontroli samorządu. Nikt się nie ośmieli kombinować przy filtrach i nikt nie wpadnie na pomysł oszczędzania na drogich sorbentach. Kto skontroluje instalację prywatną? WIOŚ który właśnie po raz dwudziesty czwarty przeprowadza kontrolę źródła smrodu i nie potrafi nic z tych kontroli stwierdzić? Tak samo może 3 lata kontrolować spalarnię i szukać źródła emisji dioksyn i smrodu palonego plastiku. Bez efektu. A my się przez ten czas potrujemy.
10. Bielawa ma być ekologicznym miastem turystycznym bez odoru gnijących śmieci i palonego plastiku.
Być może dzisiaj nie jesteśmy na tyle rozwinięci i świadomi ekologicznie aby obyć się bez spalania śmieci. Być może ich dotychczasowe spalanie w cementowniach nie rozwiązuje problemu ze względu na ilość śmieci przeznaczonych do spalenia. Ale ten problem powinien rozwiązać rząd, a instalacje powinny być budowane i zarządzane przez samorządy i powinny znajdować się min.10 km od ludzkich siedzib.
Wtedy będę „za”.
-lg
Niestety Pana dawny zwiazek z PO (ktora to partia ma wiecej wspolnego z Grupą przestępczą niż faktycznie partią polityczną a już napewno nie polską partią polityczną) to jest cos od czego musi sie Pan kategorycznie odcinać na każdym możliwym kroku.
To się będzie za Panem ciagnelo jak dawniej przynaleznosc do pzpr i trzeba jasno mówić że to był błąd
Keg
7,178336,27715975,stanowiska-w-spolkach-
agencjach-i-walka-z-sitwa-powiatowa.html
nKo&t=2s
-lg
1. Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami „AG/U.1” oraz „AG/U.2” ustala się następujące podstawowe przeznaczenie – teren aktywności gospodarczej z dopuszczeniem funkcji usługowej, w tym, w szczególności:
1) produkcji, z wyłączeniem produkcji paliw i energii ze źródeł odnawialnych;
...
6. Dopuszcza się lokalizację przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
To o które tereny chodzi bo one są po sąsiedzku?
http://bip.um.bielawa.pl/pl
/bip/uchwaly_rm/uchwaly_i_projekty_uchwa
l_kadencja_2014_2018/uchwaly_rady_miejsk
iej1/2015_rok/uchwala_nr_17_156_15