Nazywam się Miliard (One Billion Rising) [WIDEO, FOTO]
14 lutego w Rynku w Dzierżoniowie odbyła się akcja One Billion Rising (polska nazwa Nazywam się Miliard). Akcja została organizowana przez Dzierżoniowską Radę Kobiet przy współpracy z Dzierżoniowską Radą Młodzieży i Centrum Seniora. W czasie akcji kobiety i mężczyźni wspólnie tańczyli, by wyrazić swój bunt przeciw przemocy wobec kobiet.
Dlaczego taniec? W tańcu mamy kontrolę nad własnym ciałem, czujemy się wolni. Za pomocą tańca możemy wyrazić emocje - te pozytywne, ale też złość, sprzeciw, gniew. Do tańca może dołączyć każdy, taniec wzmacnia poczucie wspólnoty. W końcu taniec jest dobrym sposobem zwrócenia uwagi.
Inicjatorką i prekursorką tej akcji jest Eve Ensler, amerykańska działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w 2011r w USA napisała: „Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie…
Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!”.
I zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING” na Walentynki w 2013 roku. Od tego roku kobiety na całym świecie (w tym w Polsce) w Walentynki wychodzą na ulice swoich miejscowości, by za pomocą tańca protestować przeciwko zamiataniu pod dywan problemów związanych z przemocą wobec kobiet i dziewcząt. A statystyki dobitnie mówią, że problem jest poważny: 13 mln kobiet w UE doświadczyło przemocy fizycznej, 80% doświadczyło przemocy seksualnej, 43% doświadczyło przemocy psychicznej, 1 na 20 kobiet padła ofiarą gwałtu.
Polska uczestniczy w akcji od samego początku: w 2013 r. brało w niej udział 13 miejscowości, w 2018 r. już ponad 100. Koordynatorem akcji w Polsce jest fundacja Feminoteka.
W Polsce temat przemocy ze względu na płeć czy wobec dzieci jest bardzo rzadko poruszany. Często przemoc tłumaczona jest tradycją i traktowana jako wewnętrzna sprawa rodzinna. Świadkowie przemocy boją się reagować, bo nie wiedzą co zrobić i gdzie zgłosić przemoc. A to powoduje, że oprawcy czują się bezkarnie, a ofiary wstydzą się prosić o pomoc. Pamiętajmy: PRZEMOC KARMI SIĘ MILCZENIEM.
Jeśli jesteś świadkiem przemocy zadzwoń:
- Komenda Powiatowa Policji tel. 74 832 22 22 lub tel. alarmowy 112
- Lokalny telefon zaufania 883 993 525 od poniedziałku do piątku, w godz. 17.00 - 20.00
- "Niebieska linia" tel. 800 120 002
- lub zgłoś się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie – i tam poproś o pomoc.
Lepiej się pomylić, niż zostać milczącym świadkiem życiowej tragedii...
Przeczytaj komentarze (62)
Komentarze (62)
Hejt to też przemoc.