Nasze gminy mówią NIE uchodźcom!
Na początku września wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz na wniosek resortu pracy i polityki społecznej rozesłał do gmin z całego województwa pisma z pytaniem o możliwość przyjęcia uchodźców. Na chwilę obecną żadna z gmin powiatu dzierżoniowskiego uciekinierów z krajów ogarniętych wojną nie przyjmie. Dlaczego?
Powód, który podawany jest przez większość samorządów to przede wszystkim brak zaplecza mieszkaniowego. Priorytetem dla władz gmin jest zapewnienie schronienia swoim mieszkańcom. A sytuacja na rynku nieruchomości socjalnych i komunalnych od lat jest katastrofalna.
Docelowo w naszym regionie miałoby się pojawić około 550-700 osób, głównie z Erytrei i Syrii. Na razie nie wiadomo gdzie mieliby oni mieszkać. W sumie Polska zadeklarowała przejęcie około 7 tysięcy osób.
Pierwsi uchodźcy do Polski mieliby trafić wiosną 2016 roku. Zanim jednak zamieszkają na Dolnym Śląsku, muszą przejść proces asymilacji w ośrodkach Urzędu ds. Cudzoziemców. Dysponuje on obecnie 12 ośrodkami na terenie Polski. Tam osoby te mają mieszkać, uczyć się języka polskiego, poznawać polską kulturę.
Oświadczenie Urzędu Miasta Bielawy
Bielawa utożsamia się z problemem uchodźców, który od kilku miesięcy obecny jest na terenie Unii Europejskiej. Niemniej nasze miasto, podobnie do wielu gmin w kraju, boryka się z problemem mieszkaniowym. Liczba dostępnych lokali mieszkalnych na terenie gminy jest bowiem dużo mniejsza, niż zapotrzebowanie wśród mieszkańców miasta. Z tego też względu trudno byłoby na chwilę obecną zapewnić mieszkanie i odpowiednie warunki socjalne wspomnianym w pytaniu uchodźcom.
Obecnie władze miasta oczekują na jasne wytyczne ze strony polskiego rządu w tej sprawie. Jak dotąd lokalne samorządy nie otrzymały jasnych instrukcji bądź zaleceń w kwestii zapewnienia uchodźcom dachu nad głową.
Warto w tym miejscu dodać, że Bielawa na przestrzeni minionych lat przyjęła do siebie trzy rodziny w ramach repatriacji Polaków z Kazachstanu. W miarę posiadanych możliwości nasze miasto zamierza w przyszłości kontynuować proces udzielania pomocy Polakom, którzy chcieliby wrócić do kraju swoich przodków.
Łukasz Masyk
Referat Promocji Miasta
Oświadczenie Urzędu Miasta Dzierżoniów
Priorytetem są sprawy dotyczące mieszkańców Dzierżoniowa. Szczególną kwestią jest zapewnienie lokali tym osobom, które ze względu na różne, często bardzo skomplikowane sytuacje życiowe potrzebują mieszkania komunalnego. Chcemy być solidarni z uchodźcami, jednak wiążącą decyzję o tym czy i ile osób Dzierżoniów może przyjąć uzależniamy od propozycji rozwiązań systemowych rządu i opinii mieszkańców w tej kwestii.
Rafał Pilśniak
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta
Oświadczenie Urzędu Miasta Pieszyce
Gmina Pieszyce otwarta jest do udzielenia pomocy uchodźcom, ale niestety nie posiadamy wolnych lokali gminnych do zasiedlenia. W budżecie nie ma także wolnych środków finansowych, dlatego nie jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeb mieszkaniowych nawet swoim mieszkańcom.
W przypadku wsparcia ze strony władz wojewódzkich będziemy poszukiwać możliwości pomocy uchodźcom. W podobnym duchu Gmina Pieszyce odpowiedziała także na pismo od Wojewody.
Biorąc pod uwagę ostatnie ogromne zaangażowanie naszych mieszkańców w akcję charytatywną dla potrzebującego pomocy chorego kolegi, mamy nadzieję, że społeczeństwo nie będzie przeciwne udzielenia pomocy uchodźcom. Nasi mieszkańcy wielokrotnie dawali już przykład niesienia pomocy ludziom w potrzebie.
Katarzyna Krzak
Oświadczenie Urzędu Gminy Dzierżoniów
W Gminie Dzierżoniów posiadamy stary zasób mieszkaniowy, który mimo ciągłego odtwarzania nie zaspakaja nam bieżących potrzeb mieszkaniowych naszych mieszkańców.
Władze województwa pytały nas o możliwościach przyjęcia uchodźców w naszej gminie.
Ryszard Brzeski
Sekretarz Gminy Dzierżoniów
Oświadczenie UM Piława Górna
W nawiązaniu do otrzymanego w dniu 06.10.2015r. zapytania dotyczącego możliwości przyjęcia uchodźców na teren naszej Gminy, o czym wcześniej zawiadamiani byliśmy przez władze województwa, informuję, że udzielenie z naszej strony pomocy jest w chwili obecnej niemożliwe. Związane jest to z bardzo trudną sytuacją mieszkaniową oraz finansową, jaka występuje na terenie naszego miasta.
Wolne lokale mieszkalne jakimi dysponuje Gmina, uzyskiwane są jedynie z ruchu ludności i przydzielane są - zgodnie z zasadami wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa - rodzinom oczekującym na listach przydziałów mieszkań, na których corocznie znajduje się około 50-ciu rodzin. W ciągu roku mieszkania otrzymuje zaledwie 10-15 rodzin, a czas oczekiwania na propozycję mieszkania wynosi przeciętnie nawet 8 lat.
W naszym mieście istnieje również ogromny problem z uzyskaniem pracy, gdyż zakłady, które zatrudniały znaczną liczbę pracowników, uległy likwidacji. Funkcjonują jedynie firmy rodzinne, jednoosobowe lub zatrudniające kilka osób.
Mając na uwadze powyższe, pomimo zrozumienia potrzeby przyjęcia na terytorium Polski uchodźców, nie mamy możliwości udzielenia jakiejkolwiek pomocy.
Zastępca Burmistrza
Izabela Woronowicz
Oświadczenie Urzędu Miasta i Gminy Niemcza
Przyjęcie uchodźców przez gminy z terenu naszego kraju stało się kwestią nie tylko medialną, ale kwestią realnie dotyczącą naszego wspólnego życia. Każda gmina w kraju dokonała oceny swojej sytuacji i każda na swój sposób pragnie pomóc. Gmina Niemcza posiada ograniczone zasoby mieszkaniowe, o czym wiedzą mieszkańcy starający się o lokale komunalne. Jeśli chodzi o uchodźców uważam, że nie jesteśmy przygotowani na ich przyjęcie. Środki finansowe, które byłyby potrzebne w celu zapewnienia odpowiednich warunków bytowych dla ludzi szukających spokoju i swojego nowego domu, są niewystarczające. Bez pomocy województwa lub środków z budżetu państwa nie jesteśmy i nie będziemy w stanie zapewnić tym ludziom godnych warunków do rozpoczęcia nowego życia.
Władze wojewódzkie zwracały się do naszej gminy z zapytaniem o możliwości przyjęcia uchodźców. W odpowiedzi poinformowaliśmy, iż na swoim terenie nie posiadamy warunków lokalowych ani możliwości pomocy humanitarnej do przyjęcia uchodźców.
Tomasz Jara
Inspektor ds. promocji, informacji
i pożytku publicznego
Oświadczenie Urzędu Gminy Łagiewniki
Gmina Łagiewniki oświadcza, że nie ma możliwości przyjęcia uchodźców z powodu braku zasobów mieszkaniowych. Jako Gmina borykamy się z ustawowym obowiązkiem zapewnienia lokali socjalnych i komunalnych dla mieszkańców naszej społeczności.
Z poważaniem
Sekretarz Gminy Łagiewniki
Andrzej Złomek
Komentarze (150)
am za wyrażenie ale tak...