Wnioskują o zmianę nazwy skweru im. Lecha i Marii Kaczyńskich. Rusza zbieranie podpisów pod petycją [SZCZEGÓŁY]
Grupa inicjatywna Drużyna DSW, której liderem jest radna Sylwia Osojca-Kozłowska wystosowała petycję dotyczącą zmiany nazwy skweru Lecha i Marii Kaczyńskich na Skwer Bolka II Świdnickiego. Głównym argumentem przywoływanym przez stowarzyszenie jest fakt, że obecna nazwa nie nawiązuje do korzeni tego miejsca, a niedawno na skwerze pojawił się pomnik księcia Bolka, który niebawem zostanie odsłonięty.
- Czy miejsce, w którym niegdyś wznosił się zamek Piastów Świdnickich, powinno nosić nazwę nawiązującą do tych właśnie korzeni? Coraz więcej mieszkańców Świdnicy obserwujących transport do miasta pomnika Księcia Bolka Świdnickiego, który już niebawem zostanie odsłonięty w tym miejscu, nazwanym w 2010 r. Skwerem Lecha i Marii Kaczyńskich wypowiada się o tym, że nazwa skweru powinna zostać zmieniona na Skwer Księcia Bolka II Świdnickiego - wskazuje radna Sylwia Osojca-Kozłowska.
– Od dawna świdniczanie oczekują zmiany nazwy tego skweru na taką, która będzie nawiązywała do historii tego miejsca. To nie jest kwestia polityki, to kwestia lokalnej tożsamości – podkreśla radna - Ten skwer znajduje się na terenie, gdzie kiedyś stał zamek książąt świdnicko-jaworskich. Trudno o bardziej naturalnego patrona tego miejsca niż Bolko II – ostatni z wielkich Piastów Świdnickich, postać z krwi i kości naszej historii, którego pomnik niebawem wolą mieszkańców na tym skwerze stanie.
Nazwa skweru została wyłoniona podczas głosowania w 2010 roku. Wcześniej skwer pozostawał bezimienny. Radna Osojca-Kozłowska zwraca uwagę, że nie podjęto wówczas konsultacji społecznych.
- W 2010 roku Rada Miejska w Świdnicy dziesięcioma głosami „za” na 23 zasiadających w radzie radnych postanowiła nazwać bezimienny wówczas skwer u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Żeromskiego imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich. Decyzję podjęto bez konsultacji społecznych i bez refleksji nad tym, jak ważna symbolicznie i historycznie jest ta przestrzeń. W 2020 roku Prezydent Świdnicy ogłosiła konsultacje społeczne dotyczące tego, jaki pomnik powinien stanąć na tym skwerze. Mieszkańcy mogli wybrać spośród trzech propozycji: pomnika Polskiego Państwa Podziemnego, pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz pomnika Księcia Bolka II Świdnickiego. Wygrał ten ostatni – głosami mieszkańców - zaznacza Osojca-Kozłowska – Pamiętam te konsultacje dokładnie, bo pracowałam wówczas jeszcze w Urzędzie Miejskim w Świdnicy i je współkoordynowałam, odpowiadając m.in. za te, które odbywały się drogą elektroniczną. Ich wynik, a mieszkańcy mogli zgłaszać podczas głosowania również swoje uwagi, to wyraźny sygnał, że świdniczanie chcą, by to miejsce odzwierciedlało historię miasta. Dlatego dziś – gdy pomnik Bolka II Świdnickiego dotarł z krakowskiej pracowni do miasta – już jako radna na prośbę mieszkańców – do tego głosu wracam. I proszę mieszkańców o podpisy pod petycją, aby dzisiejsi radni nie mieli wątpliwości – jak wielu z Was – oczekuje zmiany nazwy tego skweru na „Skwer Księcia Bolka II Świdnickiego”.
Pomnik Bolka II został już odlany, przetransportowany do Świdnicy i ma stanąć na skwerze. Skwer przeszedł rewitalizację, która według inicjatorów petycji dopełnia cały kontekst. Według nich brakuje tylko tego, aby nazwa tego obszaru była zgodna z przeznaczeniem. W treści petycji przywołano postać zmarłego tragicznie prezydenta RP i jego małżonki:
„Z szacunkiem dla postaci Lecha i Marii Kaczyńskich oraz grupy inicjatywnej, która w przeszłości postanowiła uhonorować te postaci, wnosimy o przeniesienie ich patronatu na inny – wciąż nienazwany – skwer w granicach miasta. Takie uhonorowanie będzie adekwatne i nie będzie kolidować z wolą mieszkańców wyrażoną w publicznych konsultacjach.”
Radna Osojca-Kozłowska podkreśla, że to nie jest inicjatywa przeciwko komuś, ale w obronie spójności i szacunku do lokalnego dziedzictwa.
– Świdnica nie musi udowadniać swojej historii – ona ją ma. Ale powinna ją pielęgnować. Jeśli stawiamy pomnik księciu Bolkowi II, niech skwer nosi jego imię. To naturalne. To uczciwe. I to... świdnickie.
Petycję można podpisać online pod adresem: https://forms.gle/BZuD5S7dkSGXBHFz5. Dla osób, które nie korzystają z internetu, formularz zostanie także od czwartku 10.04.2025 wyłożony w Centrum Organizacji Pozarządowych.
TREŚĆ PETYCJI
Petycja do Rady Miejskiej w Świdnicy
w sprawie zmiany nazwy skweru Lecha i Marii Kaczyńskich na Skwer Księcia Bolka II Świdnickiego
Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz.U. z 2014 r. poz. 1195 z późn. zmianami), wnosimy petycję o zmianę uchwały nr XLIV/527/10 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 23 kwietnia 2010 r. w sprawie nadania nazwy skwerowi w Świdnicy, poprzez:
- uchylenie dotychczasowej nazwy „Skwer Lecha i Marii Kaczyńskich”
- i nadanie nowej, historycznie uzasadnionej i społecznie popartej nazwy: Skwer Księcia Bolka II Świdnickiego".
Uzasadnienie:
W naszej ocenie nie do końca fortunną decyzją Rady Miejskiej było nadanie tej nazwy bezimiennemu wówczas skwerowi przy ul. Zamkowej, Żeromskiego, Muzealnej w 2010 roku – zaledwie 10 głosami „za” – bez uwzględnienia jego historycznego znaczenia oraz jego silnego związku z lokalną tożsamością, a także bez konsultacji społecznych. Skwer ten znajduje się na terenie dawnego zamku Piastów Świdnickich, co czyni go przestrzenią o wyjątkowym dziedzictwie, zasługującą na nazwę podkreślającą lokalną historię, kulturę i dziedzictwo Piastów Świdnickich.
W 2020 roku mieszkańcy Świdnicy zostali zaproszeni przez Prezydenta Świdnicy do udziału w konsultacjach społecznych w sprawie zagospodarowania skweru poprzez wybór jednej z trzech propozycji pomników:
- Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego (wniosek Społecznego Komitetu Patriotycznego),
- Pomnik Księcia Bolka II Świdnickiego (wniosek Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej),
- Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej (wniosek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Smoleńskiego 2010).
Zwyciężył pomnik Księcia Bolka II Świdnickiego – decyzją mieszkańców, którzy oddali na ten projekt najwięcej głosów. W wyniku tej decyzji władze miasta zdecydowały o rewitalizacji skweru, rozstrzygnięto także konkurs na projekt pomnika.
- Skwer przechodzi już rewitalizację zgodnie z planem powiązanym z realizacją pomnika Księcia Bolka II;
- Zwycięski w konkursie projekt na pomnik Księcia Bolka II Świdnickiego został zrealizowany - odlany pomnik został przetransportowany do Świdnicy;
- Zdaniem wielu Mieszkańców nazwa skweru również powinna zostać dostosowana do nowej, historycznie i społecznie uzasadnionej funkcji tego miejsca.
Zmiana obecnej nazwy na Skwer Księcia Bolka II Świdnickiego będzie:
- zgodna z historycznym i symbolicznym charakterem miejsca,
- spójna z decyzją mieszkańców wyrażoną w konsultacjach,
- wyrazem szacunku dla dziedzictwa lokalnego,
- a także naturalnym krokiem po zakończonym procesie rewitalizacji i ustawieniu pomnika.
Z szacunkiem dla postaci Lecha i Marii Kaczyńskich i grupy inicjatywnej, która w przeszłości postanowiła uhonorować te postaci, wnosimy o przeniesienie ich patronatu na inny – wciąż nienazwany – skwer w granicach miasta. Uhonorowanie tych postaci powinno zostać zrealizowane w miejscu adekwatnym, bez kolizji z wolą mieszkańców wyrażoną publicznie.
Z poważaniem,
Mieszkańcy Świdnicy (podpisy w załączeniu)
W imieniu grupy inicjatywnej Drużyna DSW (stowarzyszenie w organizacji)
Sylwia Osojca-Kozłowska
kontakt@druzynadsw.pl
/źródło: mat. prasowe stowarzyszenia/
Przeczytaj komentarze (6)
Komentarze (6)