Bezpieczny Wrocław: Innowacyjny program na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców
Wrocław rozpoczyna innowacyjny w skali Polski program „Bezpieczny Wrocław”, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz ich edukację w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych. Na ten moment podobne inicjatywy realizowane są jedynie w Szwajcarii i Szwecji.
Inauguracja programu
W trybie alarmowym i zdecydowanie efektownie został zainaugurowany program „Bezpieczny Wrocław”. Realizację programu rozpoczęły ćwiczenia ewakuacyjne, w których uczestniczyli przedstawiciele straży pożarnej, policji, pogotowia, straży miejskiej, Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) oraz Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) z Wrocławia. Scenariusz ćwiczeń zakładał pożar, podczas którego zaginął jeden z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rędzińskiej. Wspólne ćwiczenia zgrywające służb to tylko jeden z elementów tego innowacyjnego programu.
Kluczowe działania programu
Program „Bezpieczny Wrocław” obejmuje szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości obywateli na temat bezpieczeństwa.
- Budowanie trwałej odporności społeczeństwa na kryzysy wymaga przede wszystkim edukacji i szkoleń. Inwestując w wiedzę obywateli i współpracując z instytucjami bezpieczeństwa, tworzymy skuteczny system reakcji na wyzwania. Wspólne programy edukacyjne rozwijają umiejętności i budują zaufanie do służb, co pozwala lepiej przygotować się na sytuacje kryzysowe – powiedziała Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Najważniejszym elementem będą szkolenia prowadzone przez zaangażowane służby podczas pikników osiedlowych, miejskich oraz dedykowanych szkoleń. W specjalnie przygotowanych namiotach będzie można nauczyć się, jak zaopatrywać rany, udzielać pierwszej pomocy, poznać wyposażenie plecaka ewakuacyjnego, aby samodzielnie przygotować go w domu, a także dowiedzieć się, co powinno znaleźć się w apteczce – zarówno domowej, jak i podróżnej, gdy wybieramy się z dziećmi na wycieczkę do lasu czy w góry. Odrębnym zestawem tematów będą informacje na temat obrony i zabezpieczenia cywilnego, które będą prowadzone przez służby mundurowe zaangażowane w akcję.
- Kluczowym elementem naszych działań będą szkolenia prowadzone przez zaangażowane służby. Chcemy, aby każdy z wrocławian miał szansę zdobyć konkretną i praktyczną wiedzę od ekspertów i służb mundurowych i był gotowy na ewentualne sytuacje kryzysowe – podkreślał Michał Młyńczak, wiceprezydent Wrocławia.
Już 5 maja w mieście pojawi się specjalne wydanie biuletynu wroclaw.pl, w którym poruszone zostaną tematy związane z bezpieczeństwem. Eksperci z wojska, straży, policji i służb medycznych przygotują informacje m.in. na temat plecaka ewakuacyjnego, apteczki, pierwszej pomocy czy cyberbezpieczeństwa.
Powstanie także specjalny serwis dotyczący bezpieczeństwa, prowadzony z udziałem ekspertów na portalu www.wrocław.pl oraz we współpracy z mediami lokalnymi. Mieszkańcy znajdą tam najważniejsze informacje związane z bezpieczeństwem, a także alerty i ostrzeżenia miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
W czerwcu planowany jest piknik „Bezpieczny Wrocław”, podczas którego mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w warsztatach pierwszej pomocy, dowiedzą się, czym jest łańcuch przeżycia i jak korzystać z defibrylatorów AED.
Nowe technologie
W ramach programu planowany jest także pilotażowy projekt montażu defibrylatorów w miejscach publicznych, w tym na paczkomatach. Dodatkowo, Wrocław, jako pierwsze miasto w Polsce, planuje uruchomienie mobilnej aplikacji „Pierwszy Ratownik”. Będzie ona powiadamiać ratowników i osoby przeszkolone przebywające w okolicy o zdarzeniu oraz lokalizacji defibrylatorów.
Edukacja w szkołach
Edukacja w zakresie bezpieczeństwa trafi także do wrocławskich szkół. Wkrótce odbędzie się konferencja szkoleniowa „Bezpieczny Wrocław”, skierowana do dyrektorów wrocławskich szkół, przedszkoli oraz innych placówek oświatowych.
- Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszkolą nauczycieli w zakresie zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Planujemy również szkolenia dotyczące cyberbezpieczeństwa. Przeszkolimy także młodzież z wrocławskich szkół ponadpodstawowych - mówiła Ewa Wolak, radna miejska i konsultant Wrocławskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
Współpraca ze służbami
W przygotowanie materiałów edukacyjnych oraz realizację szkoleń dla mieszkańców zaangażują się służby zawodowe i ochotnicze z terenu Wrocławia.
- Wojska Obrony Terytorialnej z przyjemnością włączają się w realizację programu „Bezpieczny Wrocław”. Naszym zadaniem jest wsparcie lokalnych społeczności w trudnych sytuacjach, a edukacja oraz współpraca z innymi służbami to kluczowe elementy naszej misji – mówi mjr Karol Jakubowski z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Szkolenia praktyczne poprowadzi między innymi straż pożarna, policja i jednostki ochotniczej straży pożarnej z Wrocławia.
- W naszym gronie są lekarze, ratownicy, policjanci, ludzie z certyfikatami medycyny pola walki. I chcemy dzielić się zdobytą wiedzą z mieszkańcami. W ramach programu wesprzemy doświadczeniem szkolenia dotyczące pierwszej pomocy, planowania kryzysowego oraz bezpiecznej ewakuacji – mówi Joanna Bisiecka-Szymczak z Ochotniczej Straży Pożarnej Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Starówka.
Jesienią tego roku planowane są wspólne manewry służb „Bezpieczny Wrocław 2025”, które mają na celu doskonalenie współpracy służb w sytuacjach kryzysowych.
- Bardzo istotnym elementem jest przygotowanie mieszkańców na czas, kiedy służby do nas dotrą, a więc budowanie świadomości oraz nauczanie, jak przygotować się do sytuacji kryzysowej. Cieszymy się, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w tak ważnym dla nas wszystkich programie - powiedział st. bryg. Krzysztof Gielsa, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.
Wrocław wyprodukuje także nowe gadżety miejskie „Bezpieczny Wrocław”, takie jak mini apteczki, powerbanki, koce ratownicze oraz maseczki CPR, które ułatwią mieszkańcom przygotowanie się na różne sytuacje kryzysowe.
Podsumowanie
„Bezpieczny Wrocław” to zdecydowany krok w kierunku budowania silniejszej i bardziej odpornej społeczności. Wspólna praca służb oraz zaangażowanie mieszkańców są kluczem do sukcesu tej inicjatywy, która ma na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa, ale także rozwijanie kompetencji obywateli w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)