Transfobia na Uniwersytecie Wrocławskim? Interwencja Agnieszki Dziemianowicz-Bąk
Według doniesień medialnych wrocławskiego oddziału Gazety Wyborczej, Uniwersytet Wrocławski odmówił dostosowania adresu e-mail swojej transpłciowej pracowniczce (zob. K. Kozakiewicz, Uniwersytet Wrocławski nie chce zmienić imienia w e-mailu transpłciowej pracowniczki, Gazeta Wyborcza Wrocław, dostęp dnia 29 maja 2022 r.) Dodatkowo Rzecznik Dyscyplinarny UWr, zgodnie z doniesieniami uczelnianych związkowców, miał stwierdzić: “pracowniczka dziś identyfikuje się jako kobieta, a za miesiąc może uznać, że jest mężczyzną”. Interwencje w tej sprawie podjęła posłanka Lewicy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
- Takie zachowanie należy uznać za niedopuszczalne, w związku z czym zwracam się do Pana Rektora z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie sprawy oraz o udzielenie Rzecznikowi Dyscyplinarnemu UWr upomnienia. - stwierdziła w swojej interwencji posłanka z Wrocławia. - Przykładem molestowania lub molestowania seksualnego może być umyślne używanie niewłaściwego imienia lub zaimka w odniesieniu do osoby transpłciowej lub odwoływanie się do jej tożsamości płciowej. Brak zgody na zmianę imienia w e-mailu transpłciowej pracowniczki UWr może stanowić naruszenie ww. normy. - kontynuuje Dziemianowicz-Bąk w piśmie skierowanym do rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.
Posłanka wnosi o reakcję władz uniwersytetu na dyskryminujące działania oraz przychylenie się do prośby pracowniczki w sprawie zmiany imienia w adresie e-mail. Zgodnie z art. 11 Kodeksu Pracy, każdy pracownik ma prawo do poszanowania godności i innych dóbr osobowych.
Komentarze (0)