Projekt „Poszukiwacze Skarbów”: najmłodsi odkrywają literaturę i sztuki wizualne

środa, 31.7.2024 10:19 115 0

Ponad 2200 dzieci wzięło już udział w zajęciach projektu „Poszukiwacze Skarbów” Fundacji Goldenmark. Zajęcia o kubizmie, utworach Juliana Tuwima czy życiu Vincenta Van Gogha uwrażliwiają i zachęcają najmłodszych do kreatywności.

Projekt „Poszukiwacze Skarbów” powstał z myślą o dzieciach z wrocławskich przedszkoli i szkół podstawowych. Jego celem jest kształtowanie kompetencji najmłodszych z obszaru literatury i sztuk wizualnych w atrakcyjnej formie:

Pierwsze warsztaty w placówkach oświatowych zrealizowałyśmy w marcu 2023 roku. Od tego czasu, zarówno w trakcie semestrów, jak i półkolonii, przeprowadziłyśmy już ponad 150 zajęć dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat – mówi Marta Andrejków z Fundacji Goldenmark.

Wraz z maskotkami projektu, Misią i Liskiem, tylko w semestrze letnim edukatorki spotkały się z niemal tysiącem dzieci w ramach 50 warsztatów. Fundacja współorganizowała także Święto Patrona w SP nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kaczmarka. Przygotowała również warsztaty w trakcie Nocy Muzeów w Warszawie.

Sztuka oczami najmłodszych

Warsztaty „Poszukiwacze Skarbów” przestawiają przedszkolakom i uczniom świat literatury i malarstwa. Najmłodsi odkrywają sztuki piękne czy utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Poznają również kubizm oraz twórczość Vincenta Van Gogha.

Najważniejszą częścią każdych zajęć – z twórczego punktu widzenia – jest możliwość wyrażania się artystycznie. Efektem są prace plastyczne, bezpośrednio związane z tematem zajęć.

– Dzieci chętnie słuchają naszych opowieści o sztuce, ale to przełożenie teorii na praktykę jest najbardziej ekscytujące. Warsztat plastyczny ściśle związany z techniką danego artysty lub nurtu pozwala w twórczy sposób utrwalić wiedzę – mówi Ida Sielska z Fundacji Goldenmark. – Doskonale widać to na przykładzie zajęć o kubizmie. Uczestniczki i uczestnicy tworzą szalone, kolorowe, kanciaste maski i tym samym zapamiętują znaki szczególne wspomnianego nurtu. Jednocześnie kreatywna praca przy jednym stole pokazuje różnorodne podejście rówieśników do tego samego tematu oraz wzmacnia relacje.

Poszukiwanie skarbów na letnich półkoloniach

Finałem letniego semestru były zajęcia w ramach letnich półkolonii w 4 szkołach podstawowych z Wrocławia. W ich trakcie dzieci miały okazję poznać twórczość Marca Chagalla oraz nurt sztuki ulicznej. Łącznie, w lipcowych warsztatach wzięło udział ponad 320 najmłodszych. Fundacja odwiedziła m.in. Szkołę Podstawową nr 84 przy ul. Górnickiego:

– Już od dłuższego czasu współpracujemy z Fundacją Goldenmark. W te wakacje jej przedstawiciele prowadzili w naszej szkole warsztaty w ramach letnich półkolonii. Animatorki w bardzo lekki i przystępny sposób opowiadały uczniom o sztuce i wielu artystach – mówi Kamila Wojtyńska, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 84. – Dzieci tworzyły też swoje małe dzieła sztuki, które później zabierały do domu. Widać było, że są tymi tematami zainteresowane.

Fundacja Goldenmark planuje od nowego roku szkolnego rozszerzenie palety tematycznej zajęć. Oprócz sztuk wizualnych i literatury będzie także uczyć dzieci o złocie i kamieniach szlachetnych. Kontekstem będzie ich rola w kulturze, sztuce oraz współczesnym życiu.

O Fundacji Goldenmark

Powstała w 2022 roku i koncentruje się na działalności edukacyjnej, artystycznej oraz naukowej. Fundacja zwraca uwagę najmłodszych na piękno oraz wartości estetyczne, intelektualne i emocjonalne. Ich nośnikami jest sztuka, literatura oraz wyjątkowe przedmioty.

Strona internetowa projektu „Poszukiwacze Skarbów”: poszukiwaczeskarbow.pl

Mecenat nad fundacją sprawuje Goldenmark – firma, która od blisko 15 lat działa na polskim rynku złota i innych metali szlachetnych. Oferuje także autorską biżuterię premium oraz wyjątkowe wydawnictwa, wytwarzane i oprawiane ręcznie, tradycyjnymi metodami. To także największa w Polsce sieć galerii sztuki współczesnej. Salony Goldenmark działają w 22 największych miastach w Polsce.



Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek