Badania dotyczące przesiedlenia ludności z Kresów Wschodnich na Dolny Śląsk
W dniach od 3 do 12 lipca studenci etnologii i antropologii kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzą pod kierunkiem dr Małgorzaty Michalskiej badania etnograficzne na terenie Bielawy, Dzierżoniowa, Pieszyc, Piskorzowa i Uciechowa. Ich temat brzmi: Zachowane w pamięci… Przesiedlenia ludności z Kresów Wschodnich na Dolny Śląsk po II wojnie światowej we wspomnieniach świadków tych wydarzeń oraz ich potomków.
Studentów interesują następujące zagadnienia:
* Wspomnienia osób starszych o swoim miejscu urodzenia.
* Droga na Dolny Śląsk – wspomnienia.
* Po przybyciu na nowe miejsce – warunki życia, sąsiedzi.
* Zachowanie tradycji z poprzedniego miejsca zamieszkania w nowym miejscu osiedlenia.
* Trwanie bądź zanik tradycji u kolejnych pokoleń, urodzonych już na Dolnym Śląsku.
Badacze rozmawiają nie tylko z najstarszymi mieszkańcami wymienionych miejscowości, ale także z kolejnymi pokoleniami, które z zainteresowaniem słuchały opowieści rodziców czy dziadków dotyczących czasów przedwojennych, wojennych, czy tuż powojennych i do dziś pielęgnują pamięć o nich, kultywując różne tradycje.
Studentów interesują również pamiątki rodzinne oraz fotografie przedstawiające życie na Kresach Wschodnich. Wszystko to, co jest ważne, bliskie sercu. Pamiątki rodzinne i fotografie często są podstawą do rozmów i snucia opowieści z historii poszczególnych rodzin. Badacze pragną zachować dla następnym pokoleń to, co pozostało w pamięci najstarszych mieszkańców o ich miejscu urodzenia, jak również drogi na Dolny Śląsk oraz pierwszych lat spędzonych tutaj. Szczególnie interesuje ich kontakt z byłymi mieszkańcami Sokolnik koło Lwowa i z ich rodzinami, ale także innych miejscowości kresowych.
Grupa badaczy będzie wdzięczna za kontakt osób, które mogą pomóc w badaniach oraz które znajdą czas na rozmowę. Studenci wyrażają nadzieję na pozyskanie ciekawych materiałów, które w przyszłości planują wykorzystać do przygotowania opracowania przedstawiającego losy byłych mieszkańców Kresów Wschodnich. Kontakt do opiekuna praktyk: e-mail: malgorzatamichalska@wp.pl lub tel. 603 660 420
Komentarze (31)