Czego nie wiesz o rencie wdowiej
Zasady przyznawania renty wdowiej nie dla wszystkich seniorów są jasne. Żeby ją dostać trzeba najpierw wystąpić o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku, która niekiedy jest niższa niż własna emerytura. To powoduje obawę, że zamiast zyskać seniorzy będą dostawali mniej pieniędzy z ZUS.
Tymczasem nie ma powodu do strachu gdyż przez ZUS zawsze jest wypłacana emerytura lub renta wyższa, czyli korzystniejsza dla seniora.
- Bywają sytuację, że emeryt dostaje od nas pismo z wyliczeniem renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które zawiera informacje, że renta jest niższa niż dotychczas wypłacana przez nas emerytura i to od razu powoduje tak ogromne zdenerwowanie, że senior nie czyta dalej tylko przychodzi przestraszony do nas – opowiada Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku. – W kolejnym zdaniu tego pisma jest zawarta informacja, że właśnie z tego powodu, że pieniądze po zmarłym byłyby wypłacane w niższej kwocie, dlatego nadal będziemy wypłacać emeryturę w dotychczasowej wysokości - wyjaśnia.
Rzeczniczka precyzuje, że zasadą jest to, iż ZUS zawsze wypłaca wyższe świadczenie, więc złożenie wniosku o rentę rodzinną nigdy nie skutkuje obniżeniem dotychczas wypłacanych kwot. W sytuacji, gdy renta po zmarłym okazuje się wyższa niż własna emerytura wtedy ZUS rozpoczyna wypłatę renty rodzinnej w wyższej kwocie.
Prawie 60 tysięcy wniosków o rentę wdowią wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku, w tym w Legnicy 12,1 tys., w Wałbrzychu 20,8 tys., we Wrocławiu 19,8 tys. Kto teraz złoży dokumenty, dostanie pieniądze jeszcze w lipcu, bo wtedy zacznie się wypłata świadczeń. W całym kraju wpłynęło do tej pory 673 tys. wniosków.
Od pierwszego lipca osoby, które osiągnęły wiek emerytalny - kobiety 60 lat, mężczyźni 65 - będą mogły pobierać rentę wdowią. To połączenie dwóch świadczeń - renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz własnej renty lub emerytury w wybranych proporcjach - 100 procent własnej emerytury lub renty i 15 procent małżonka, albo odwrotnie.
- Każda osoba, która będzie ubiegała się o rentę wdowią, musi pamiętać o tym, że musi mieć najpierw przyznane prawo do obu świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnej renty lub emerytury, którą wypracowała – przypomina Iwona Kowalska-Matis.
Żeby dostawać rentę wdowią od 1 lipca, warto już teraz upewnić się, czy świadczenie przysługuje i przyjść do ZUS-u by wypełnić dokumenty.
Suma świadczeń wypłacanych wraz z rentą rodzinną nie może być wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury, czyli 5 636,73 zł.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)